Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Vitaminlerin Sunduğu Faydalar

Vitaminlerin sunduğu faydalar bilinmeli ki vücut için neyin ne kadar yararlı olduğu bilinsin. Bu başlık altında vitaminlerden söz ediyor olacağız.

Vitaminler, tıp geliştikçe ortaya çıkmaya başladı. Bilinen pek çok vitamin bulunuyor. Keşfedilen vitaminler arasında yer alan B vitamini ise çeşitli türlerine ayrılan bir vitamin. Sağlık açısından büyük öneme sahip bu besinleri iyi tanımak gerekiyor.

Vitamin

Vitaminlerin sunduğu faydalar öncesinde vitaminler hakkında genel bilgiler verelim. Vitamin, bir canlının vücudunun düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan besinler. Bu besinler, vücutta pek çok alanda rol oynar. Yani vitaminler, türüne göre farklı görevlerde yer alır. Canlının daha iyi performans göstermesi adına bu besinlere büyük önem verilmeli.

Vitaminlerin Sunduğu Faydalar

A Vitamini

Bilinen vitaminlerden birisi A vitamini olarak karşımıza çıkıyor. A vitamini, pek çok alanda rol oynayan bir besin. Göz sağlığını koruyan bu vitamin, aynı zamanda cildin tahrip olmasını da engeller. Sindirim sistemi için de büyük yararlara sahip A vitamini, organları zararlı mikroorganizmalara karşı korur. Antioksidan olarak da görev yapan bu besin, hastalıklara karşı direnç sağlar. Günlük 900 mikrogram alınması gerekir.

B Vitamini

Vitaminlerin sunduğu faydalar arasında B vitamininin yararları da bilinmeli. B vitamini, birden fazla çeşide sahip. Bunlar B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 ve B12 vitamini. Bu vitaminlerin her birinin belirli dozlarda alınması gerekir. B vitaminleri ile beraber aşağıdaki faydalar sağlanır:

 • Enerjik olma
 • Sindirim sisteminin güçlenmesi
 • Kas ve sinir sisteminin dayanıklılığının artması
 • Nörolojik sorunların engellenmesi
 • Ciltte ortaya çıkan sorunların önüne geçilmesi
 • Stres oranının azalması
 • Psikolojik sorunların düzelmesi
 • Çeşitli vücut ağrılarının önlenmesi
 • Uyku için faydalı olması
 • Kansızlığı engellemesi
Vitaminlerin sunduğu faydalar

C Vitamini

20. yüzyılın başlarında keşfedilen bu vitamin, bitkiler ve bazı hayvanlar tarafından üretilirken insanların dışarıdan alması gerektiği bir kaynak. Oldukça önemli görevlere yer veren C vitamini, özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynar. Bir insanın günlük alması gerektiği C vitamini miktarı 75 miligram olarak açıklanıyor. C vitamininin sunduğu diğer faydaları şu şekilde açıklayalım:

 • Bağışıklık sisteminde önemli rol oynar
 • Diş eti kanaması ve ağızda aft çıkması gibi sorunları önler
 • Ciltte oluşan morlukların önüne geçer
 • Yaraların erken iyileşmesini sağlar
 • Kas ağrılarını önemli ölçüde azaltır
 • Eklem ağrılarını engeller
İlginizi Çekebilir;  Fitness Yaparak Sağlıklı ve Dinç Kalın

D Vitamini

D vitamini, yağda çözünen vitaminlerden birisi olarak bizlerin karşısına çıkıyor. Günlük 200 IU kadar alınması gereken bu vitamin, 70 yaş civarında 600 IU kadar alınmalı. Vücut, güneşe çıktığında deri ile Güneş’in teması sırasında D vitamini üretilir. Aslına bakarsak D vitamini için D vitamini içerikli besinlerden faydalanmak gerekir. Bu şekilde D vitamini üretimi mümkün olur. Yani dengeli beslenmek D vitamini üretimini arttırır. D vitamini bağışıklık sisteminin güçlenmesi, kalp ritminin düzenlenmesi ve kan pıhtılaşması gibi pek çok alanda rol oynayan bir besin.

E Vitamini

E vitamini, neredeyse pek çok besinde bulunduğu için rahatlıkla karşılanması mümkün bir madde. Bu vitamin ile beraber hücrelerin tahrip olması engellenir, LDL’nin oksidasyon yaşaması önlenir, bağışıklık sistemi desteklenir, birçok doku güçlendirilir ve kolesterol sentezi azalır.

K Vitamini

Kuruyemiş, süt ürünleri, meyve ve sebze gibi ürünlerde yer edinen K vitamini, kan dolaşımında önemli bir rol oynuyor. Vitaminin en büyük rolü pıhtılaşmada büyük bir rol oynaması. Hem iç hem de dış kanamaya karşı pıhtılaşma görevini halleden K vitamini, bu sayede vücudun kızarmamasını, morarmamasını veya kanamanın daha hızlı durmasını sağlıyor.

Bu başlık altında sizlere vitaminlerin sunduğu faydalar hakkında bilgiler verdik. Umarız sizler için faydalı bir içerik olmuştur.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede