Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Türkiye’de Bulunan Popüler Bitki Türleri

Türkiye’de bulunan popüler bitki türleri arasında pek çok bitki yer alıyor. Sokakta, bahçede, ormanda veya pek çok alanda bu bitkilere rastlanır.

Türkiye yeşiliyle, deniziyle, tarihi güzellikleriyle ve daha birçok şeyiyle öne çıkan muazzam bir ülke. Sunduğu güzellikler sebebiyle insanlar bu ülkenin değerini bilmeli ve doğa ile beraber tarihi korumalı. Ülkemizde özellikle Karadeniz bölgesinde yoğun yeşil alan bulunsa da son yıllarda yapılan ağaçlandırma çalışmasıyla diğer bölgelerde yeşillendirme çalışması yapılmış durumda. Bu durum, ülkenin daha yeşil ve daha iyi olmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra Türkiye’de görülen çeşitli bitkiler de yer alıyor. Bu bitkilerin en az birine rastladığınızı düşünüyoruz.

Türkiye’de Bulunan Bitki Türleri

Karahindiba

Eğer dışarıda gezerken beyaz tüylere sahip bir çiçek ile karşılaştıysanız bu çiçek, karahindiba olarak geçiyor. O beyaz renkli tüylü çiçeğe üfleyince her yere dağılıyor ve ortama güzel bir görüntü katıyor. Belki aklınızdan şu geçmiştir: Acaba yüzlerce karahindiba çiçeğini üflesek nasıl görüntü ortaya çıkar? Biz düşündük fakat gerçeğe dökmedik. Çok güzel bir görüntü ortaya çıkacağı kesin. Aslında bu üfleme işlemi oldukça faydalı. Çünkü bunun içinde tohumlar var. Bu şekilde çiçek her yere yayılıyor. Beyaz renkli görünen bu çiçek daha sonra sarı renkli bir çiçeğe dönüşüyor.

Papatya

Karşımıza çıkan ve oldukça sevilen bir diğer bitki papatya çiçeği olmakta. Bu çiçek özellikle “seviyor, sevmiyor” oyunu ile anımsanıyor. Beyaz renkli yapraklara sahip olan bu çiçeğin ortasında sarı renkli tohumlar bulunur. Papatya, aynı zamanda çayı ile de bilinen bir bitki çeşidi.

Türkiye’de bulunan popüler bitki türleri arasında bulunan papatya ile ilgili bilinen bir diğer şey zehirlenmeye yol açması. Papatya çayının ilaçlarla etkileşime girdiği söyleniyor. Yani bazı papatya türleri tüketildiğinde zehirlenmeye yol açabilir. Zehir danışma merkezinin en çok aldığı vakalardan birisi de papatya zehirlenmesi oluyor.

  • Evin Bahçesi Için Ürün Önerileri Makalenin Devamı…

Isırgan

Türkiye’de özellikle Karadeniz bölgesinde dikkat çeken bir bitki olan ısırgan otu, yakmasıyla oldukça popüler. Yanlışlıkla el, kol veya vücudun başka bir noktası ısırgan otuna değerse doku üzerinde mikroskobik ortamda görülebilecek düzeyde kesikler oluşur. Yani aslında cilt kesilir fakat bu uzaktan anlaşılmaz. Bundan dolayı bu ot, dokuyu yakar. Yerden fındık, ceviz veya elma gibi farklı meyveleri toplayanlar ısırgan otunun yakma durumu ile karşılaşmış olmalı.

Türkiye’de bulunan popüler bitki türleri

Eğrelti

Türkiye’de bulunan popüler bitki türleri arasında eğrelti otu da bilinmesi gerekir. Oldukça yaygın olan bu ot özellikle Karadeniz bölgesinde ön plana çıkar. Tarım arazilerine sahip olan çiftçilerin adeta kabusu haline gelmiş bitkilerden birisi olan eğrelti otu, her ne kadar güzel bir görüntüye sahip olsa da aslında tarımda bazı dezavantajlara yol açıyor. Örneğin fındık toplarken otlar, bu fındığın altında kalabiliyor. Bu da toplamayı zorlaştıran bir eylem. Yine de eğrelti otu, fraktalları andıran bir görüntü ile öne çıkıyor.

İlginizi Çekebilir;  Fethiye Tekne Turu Fiyatları

Gül

Gül, ülkemizde süslemelerde ve peyzaj düzenlemelerinde sıklıkla kullanılan bir bitki. Gülgiller familyasının Rosa cinsinden gelen odunsu ve çok yıllık bir bitki olan kapalı tohumlu gül bitkisi, estetik görünümü ve zerafeti ile de ön planda bulunan bir çeşit. Yapraklar 5 ile 15 cm arasında değişen gül bitkisi, kıvırcık yapıya sahip bir tür. Bazıları yaprak döken güller arasında yaprak dökmeyenler de bulunur. Ülkemizde bazı şehirlerde gül yetiştiriciliği yapılır. Bu güller, pek çok bölgeye dağıtılır ve güllerin satışı yapılır. Türkiye’de bulunan popüler bitki türleri arasında daha pek çok çeşit mevcut.

Yoruma kapalı.