Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Truman Show İncelemesi

Gerçek dünyada mı yaşıyoruz yoksa gerçek dünyanın yansıması mı? Siz değerli okurlar için Truman Show incelemesi ile karşınıza çıkıyoruz.

Simülasyon dünyasında yaşadığınızı hiç düşündünüz mü? Simülasyon dünyası, gerçek dünyanın içinde yer alan farklı bir dünya. Şöyle bir örnek verelim: GTA V oynadığınızı varsayalım. GTA V oynarken ana karakter, kendini dışarıdan bir kişi tarafından yönettiğini düşünmez. Çünkü yazılımcı karakteri bu şekilde kodlamamıştır. Biz insanlar ise bilinç sahibi olduğumuz için bunları düşünebiliyoruz. Peki ya bizim de üstümüzde bizi yöneten bir güç var ise? Truman Show, buna benzer bir konuyu ele alıyor.

Truman Show İncelemesi

Kurgu

Truman Show, güzel bir şekilde kurgulanmış bir sinema filmi. 1998 yılında yayınlanan ve IMDB puanı 8,2 olan Truman Show, 1.1 milyonun üzerinde oylamaya sahip. Filmde Truman adındaki ana karakter, gerçekçi bir şekilde simüle edilmiş dünyada yaşıyor. Bu dünya, aslında küçük bir ada kasabası. Çevresinde uçsuz bucaksız görünen bir okyanus bulunuyor. Doğduğundan bu yana bu küçük adanın dışına çıkmayan Truman, filmde 30 yaşındadır. Artık bazı şeylerin farkına varmaya başlar.

Karakterler

Filmde baş karakter olan Truman Burbank’ı Jim Carrey canlandırıyor. Diğer oyuncular arasında Ed Harris, Laura Linney, Noah Emmerich, Natascha McElhone, Holland Taylor, Brian Delate ve Blair Slater gibi isimler yer alıyor. Sinema filmi, özellikle ana karakter, simülasyonun yapımcısı ve ana karakterin aile ve arkadaşları arasında geçiyor.

Truman hakkında bilinmesi gereken şeyler arasında Truman haricindeki her karakterin simülasyon içerisinde yaşadığını bilmesi. Yani Truman, aslında simülasyonda olduğunu bilmiyor. Bir işi, evi ve eşi bulunan Truman, bir süre sonra şüpheci hareketleri ile gerçeğin peşine düşüyor.

Hikaye

Truman Show incelemesi yaparken hikayesinden de söz etmek gerekiyor. Bu başlık altında anlattıklarımız spoiler içerebilir. Bundan dolayı bu kısımdan sonrasını incelerken iyi düşünmek gerekir. Truman Show’un başlangıcında Truman, aynanın karşısına geçerek her sabah olduğu gibi klasik hareketlerini yapar. Ardından güne zinde başlayarak işine doğru yol alır.

İlginizi Çekebilir;  EYT'liler ilk maaşlarını zamlı alabilir

Truman, işine doğru gitmek için evin dışına çıkar ve ardından arabasına doğru ilerler. O sırada güneşli bir havada gökyüzünden ışık düşer. Düşen bu ışık, ana karakterin içinde bir şüphe bırakır. Bu olayı çok önemsemeyen Truman, yoluna devam eder.

İş yerine doğru giderken ölmüş babası ile karşılaşan Truman, babasını takip ederek yakalamaya çalışır. Tabii yetişemez. Bu durum, diğer insanların kendisinden bir şey gizlediğini düşünmesine sebep olur.

Truman’ın dikkat ettiği detaylardan birisi eşinin evlilik fotoğrafında yalan işareti yapması. Bu işareti gören ana karakter, eşinden de şüphe duymaya başlar. Bu şekilde pek çok ilginç olay ile karşı karşıya kalan Truman, sonunda bir karar alır ve dünya turu yapmak için adım atar.

Truman Show incelemesi yaparken filmin sonu daha da ilgi çekici hale gelmeye başlıyor. Truman, dünya turuna çıkmak için pek çok kişi ile görüşür ama insanlar, bu adadan başka bir yer olmadığını söyler. Kendisi ise mücadele göstererek buradan çıkmanın yollarını düşünür.

Truman Show’da öne çıkan sahnelerden birisi kız arkadaşının ona gerçekleri paylaşması. Bu olayın ardından kız arkadaşı ile ilişkisi kesilen Truman, filmin sonuna doğru artık bir karar alır ve adadan uzaklaşmak adına kayığa binip hareket eder.

Aslına bakarsak Truman, sudan korkar. Bunun için çocukluğunda Truman’a travma yaşatılmıştı. Ana karakter, bu olaylara rağmen inat eder ve sonunda bölgeden çıkmayı başarır.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede