Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Sıhhat Bakanlığı’nın Kanser Taramalarında Kolon Kanseri Birinci Sırada

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca resmi twitter hesabında 2022 yılı kanser tarama uygulamaları ile ilgili dataları kamuoyuyla paylaştı. Bakan Koca, geçen yıl 3 milyon bireye Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi ve aile hekimlikleri tarafından yapılan taramaların yaklaşık 800 bininin göğüs, 1,2 milyonunun kalın bağırsak, 700 bininin rahim ağzı kanseri taraması olduğunu açıkladı. Bakan Koca, yayımladığı tweette, “taramada teşhis konanların tedavisi başladı” notunu düştü. 

İlçe bazlı mamografi tetkikleri yapılıyor

Bilim Sıhhat Haber Ajansı (BSHA) kanser tarama uygulamaları ile ilgili İzmir Halk Sıhhati Hizmetleri Başkanlığı Müdürü Uzman Tabip Ali Emre Çetinkol’dan bilgi aldı. Çetinkol, Sağlık Bakanlığınca üç ana tarama programının ülke genelinde gerçekleştirildiğini belirterek şunları söyledi: “Rahim ağzı kanseri, göğüs kanseri ve kalın bağırsak kanseri taramaları yapılıyor. Kalın bağırsak kanser tarama programı dahilinde 50-70 yaş ortasındaki erkek ve bayanlarda yılda bir kere gaitada bilinmeyen kan bakılıyor ve hastalara 10 senede bir kolonoskopi çektirmeleri öneriliyor. Servikal rahim ağzı kanseri 30-65 yaş ortası bayanlardan beş yılda bir kan ya da smear örneği alınıyor. Aile hekimliklerimiz kanalıyla göğüs kanseri taramalarında 40-69 yaş ortasındaki bayanlarda iki senede bir mamografi çekimi gerçekleştiriliyor. Mamografi için aile hekimliklerinin bağlı bulunduğu kanser randevu sistemi var. Vatandaşlarımız mamografi aygıtlarından kendi ilçeleri içerisinde randevu alarak fiyatsız biçimde mamografi taramalarını yaptırabilirler” dedi. 

HPV aşıları bekleniyor

2023 yılı içerisinde kollayıcı aile hekimlikleri kanalıyla yapılacak olan rahim ağzı kanserine karşı başlatılacak olan HPV aşılarının aşı takvimine girmesi bekleniyor. Rahim ağzı kanseri Türkiye’de bayanlarda en sık görülen 4’üncü kanser çeşidi. Ülkede her yıl bin 500  bayana rahim ağzı kanseri teşhisi konuluyor. Sıhhat Bakanı Dr. Fahrettin Koca, kasım ayında HPV aşılarının Türkiye’de devlet tarafından karşılanacağını, makul bir kümeyle aşılamalara başlanacağını, aşının uygulama kapsamının kademe kademe genişletileceğini söylemişti. Aşının uygulanması konusunda bir çekincelerinin olmadığını belirten Koca, “Yaptığımız planlamaya nazaran yaş kümelerini ve uygar hal durumlarını dikkate alan bir plan hazırlığındayız” formunda konuşmuştu. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

İlginizi Çekebilir;  360 Derece Pazarlama Nedir?

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede