Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Schengen Vizesi Başvuru İçin Şartlar Nedir

Schengen Vizesi için başvururken gerekli belgeler nelerdir? Eğer Schengen vizesine başvurmak istiyorsanız  listedeki belgeleri sağlamanız gerekir:

Doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu

Pasaportun . Son kullanma tarihi, Schengen Bölgesinden ayrıldığınız tarihten itibaren en az üç ay olmalıdır.

Sağlık ve seyahat sigortası sertifikası : Bir AXA Schengen sigortasına abone olduğunuzda, sertifikanız çevrimiçi aboneliğinizin hemen ardından size e-posta ile gönderilecektir. Tek yapmanız gereken sertifikayı yazdırmak ve başvuru formunuza eklemektir.

Seyahat planınızı ve seyahat düzenlemelerinizi detaylandıran bir belge : yerel makamların nerede ve nasıl dolaşmayı planladığınızı bilmesi gerekir, bu nedenle ulaşım aracınızı (uçak, tren veya otobüs biletleri, kiralık araba faturaları) kanıtlamanız istenir.

Geçiminizle ilgili belgeler : ziyaret ettiğiniz ülkede kaldığınız süre boyunca kendinizi geçindirmek için mali olanaklara sahip olduğunuzu kanıtlamalısınız. Gereklilikler, ziyaret ettiğiniz Schengen Bölgesi ülkesine göre farklılık göstermektedir, konsolosluklar ve elçilikler size bu bilgileri sağlayacaktır.

Konaklama Planlarınıza İlişkin Belgeler : Başvurunuzla birlikte ziyaretiniz sırasında nerede kalmayı planladığınıza dair bilgi vermeniz istenmektedir. Bu bir otel rezervasyonu faturası, bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan sizi onlarla kalmaya davet eden bir e-posta vb. olabilir.

Başvurduğunuz konsolosluk tarafından ek belge veya bilgi istenebilir.

Schengen vize başvurusu için gerekli belgeler hakkında daha fazla bilgi  .

Schengen Vizesi başvurumu nereye yapacağım?

Bazı ülkeler , genellikle başvuruları işleyen üçüncü taraf firmalar aracılığıyla ilk başvuruyu yapabileceğiniz çevrimiçi vize hizmetleri sunar. Bir vize görüşmesi için muhtemelen şahsen görünmeniz gerekecektir. Bunlar size en yakın elçilik, konsolosluk veya vize başvuru merkezinde yapılacaktır ve başvurunuzun ve tüm destekleyici belgelerin kopyalarını getirmelisiniz.

Schengen Vizesi almak ne kadar sürer?

Dünya çapında Schengen Vizesi işlem süresi yaklaşık iki haftadır. Ancak, bazı durumlarda, işlenmesi daha uzun sürebilir. Bu, başvurunuzla ilgili komplikasyonlardan kaynaklanabilir ve 30 gün veya olağanüstü durumlarda 60 takvim günü sürebilir. Bazen bir gecikmenin başvurunuzla hiçbir ilgisi olmayabilir. Örneğin, Temmuz ve Ağustos yaz tatili döneminde işleme gecikmeleri yaygındır.

İlginizi Çekebilir;  Instagram'ın liderinden itiraf üzere açıklama: "Dengeyi tutturamadık"

Bazı ülkeler, başvurunuzu takip edebileceğiniz bir hizmet sağlayacaktır – veya endişeleriniz varsa büyükelçilik veya konsoloslukla iletişime geçmeniz gereklidir.

İşiniz yoksa Schengen Vizesi alabilir misiniz?

Evet. Ancak işsizseniz, seyahatiniz boyunca kendinizi geçindirmek için yeterli paranız olduğunu göstermeniz gerekecektir.

Brexit’ten sonra İngiltere’ye seyahat etmek için Schengen Vizesine ihtiyacım var mı?

İngiltere hiçbir zaman Schengen Bölgesi’nin bir parçası olmadı, ancak şimdi Avrupa Birliği’nden de ayrıldı. Bu nedenle, İngiltere’yi ziyaret etmek için ülkenizdeki İngiliz büyükelçiliği, konsolosluğu veya vize başvuru servisi aracılığıyla vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Schengen Vizesi başvurumu yaparken bilmem gereken başka ipuçları var mı?

Ne yaptığınızı bilmiyorsanız Schengen Vizesi başvuru süreci kafa karıştırıcı ve stresli olabilir, bu nedenle Schengen Vizesi başvurusunda bulunmanız için izlemeniz gereken 7 adımın her birini size gösterecek kullanışlı bir rehber hazırladık.

Kaliforniya Gezilecek Yerler 8 Destinasyon

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede