Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Regl Belirtileri ve Nedenleri

Regl belirtileri ile bilinmesi gereken bir durum. Özellikle ergenliğe yeni girenler veya girmekte olanlar bu araştırmayı yapıyor.

Âdet döngüsü olarak da adlandırılan bu olay, halk arasında regl olarak da biliniyor. Kadınların yaşadığı bir durum olarak karşımıza çıkan regl, insanların yanı sıra bazı dişi hayvanlarda da görülür. Ergenlik döneminde başlayan regl döngüsü, menopoz dönemine girilene kadar devam eder. Bu süreci ilk kez yaşayanlar bu durumu tuhaf karşılayabilir fakat kadınlar, bu olaya zaman içerisinde alışır.

Regl

Regl, aybaşı, âdet, hayız veya menstrüasyon, kadınların genel olarak ayda bir kez yaşadığı bir durum. Bu olaya göre rahim iç yüzeyinde biriken damar ve dokular, kan ile beraber vücuttan dışarıya atılır. Bu şekilde regl meydana gelir. Regl dönemine giren bir kadın yaklaşık 1 hafta boyunca bunun etkilerini görür. Âdet döngüsü genel olarak 21 ile 35 gün arası kabul edilir. Bu süreler, normal sayılır.

Reglin sebebi, damarlı bir doku oluşması. Damarlı bir doku oluşmasının nedeni ise döllenmiş yumurtanın bu alana yerleşip beslenmesi. Eğer çiftler çiftleşirse yani çocuk yapma kararı alırsa bu durumda damarlı doku devreye girerek bebeğin beslenmesini sağlıyor. Çiftleşme olmadığı durumda ise oluşan damarlı doku dışarıya atılıyor. Hamilelik sürecinde regl olmamasının sebebi de bu. Damarlı doku kullanıldığı için âdet döngüsü gerçekleşmez.

Regl Belirtileri

Regl sırasında pek çok belirti ile karşılaşılabilir. Bunlardan birisi regl sancısı. Bu dönemde rahmin kasılması ve kasların daha çok çalışması sebebiyle bu durum ağrılı bir şekilde kendini gösterir. Yani regl sancısı, aslında kasılma sebebiyle meydana geliyor. Bir sporcu nasıl spor yaparken kas ağrıları ile karşılaşabiliyor ise bu durum da buna oldukça benziyor. Bu semptom her kadında yer almayabilir.

Regl belirtileri

Regl belirtileri arasında karşımıza baş ve bel ağrısı belirtileri de çıkıyor. Bu semptom ile beraber kadınlar, bu süreçte birkaç günlük aralıklı baş ağrısı yaşayabilir. Bunun yanı sıra sindirim sistemi ve boşaltım sistemi problemleri ile de karşılaşmak mümkün oluyor.

İlginizi Çekebilir;  2023 Yılı Burçlar Ne Diyor Sizin İçin Araştırdık

Regl öncesi karşılaşılan durumlar arasında iştah artışı yer alıyor. Bu dönemde kadınların özellikle tatlı yeme isteğinde artış tespit edilebilir. Bunlarla beraber özellikle ergenlik döneminde bol bol sivilce çıkabilir. Bu etkileri en aza indirmek için sağlıklı yaşam tarzı, dengeli beslenme ve stresi azaltmak gerekiyor.

Regl öncesi yaşanması muhtemel şeylerden birisi agresiflik, halsizlik ve regl sancısının başlaması. Bu dönemde kadınlar daha sinirli bir yapıda olabilir ve üşengeçliklerinde artış meydana gelebilir. Bu olayların geçici olması sebebiyle kadınların yapması gerektiği şey sabırlı olmak ve yaşanan olaylara karşı mücadeleye devam etmek yani işlerini düzenli bir şekilde sürdürmesi.

Menopoz

Regl belirtileri dışında karşımıza çıkan bir diğer şey menopoz dönemi olarak yer alıyor. Menopoz dönemi, her kadının yaşamış olduğu bir dönem. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülse de daha erken yaşlarda da karşılaşmak mümkün oluyor.

Geçmişte insanlar 30, 40 veya 50’li yaşlara kadar yaşıyordu. Bunun en önemli sebeplerinden birisi tıbbın yeterince gelişmemesi ve sağlıklı yaşama yeterince önem gösterilmemesiydi. Günümüze doğru tıp dünyasında yaşanan gelişmeler ortalama ölüm yaşını 90’a kadar çıkardı.

Geçmişte az rastlanan bir durum olam menopoz, günümüzde pek çok kadının karşılaştığı bir olay haline geldi. Menopoz ile beraber sonlanan âdet döngüsü, çiftleşme olayının da sonu anlamına geliyor. Bununla beraber fiziksel, zihinsel ve cinsel değişimler de yaşanıyor.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede