Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Bu içerikte, online alışveriş yaparken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden, mağazaya giderek alışveriş yapmak yerine neden online alışverişi tercih ettiğimizden, online alışverişin günümüzde neden bu kadar popüler olduğundan ve bunun avantajları ile dezavantajlarından sizlere bahsedeceğiz.

Online Alışveriş Nedir? Günümüzde Online Alışverişin Yeri

Online alışveriş, günümüzde herhangi bir mağaza ya da dükkana gitme gereksinimi duymadan, farklı web siteleri aracılığıyla sadece görüntüsüne bakarak ve ekran üzerinden inceleyerek evimize sipariş edebildiğimiz bir alışveriş şeklidir. 

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yeni web siteleri kurulmaya başlanmıştır ve bunun içerisine elbette günümüzün vazgeçilmez bir sektörü olan alışverişte giriyor. Her ne kadar mağazaya gidip üzerimize deneyerek veya seçerek alışveriş yapmaya alışmış olsak dahi seçtiğimiz ürünlerin direkt olarak kapımıza geliyor olması insanlara daha kolay geliyor ve bu sebeple online alışverişe yöneliyorlar. Ayrıca elimize ulaşan ürünü beğenmediğimizde ya da herhangi bir sebeple iade etmek istediğimizde güvenli bir şekilde para iadesi alabileceğimizi bilmek bizi online alışverişe iten bazı iç rahatlatıcı sebeplerden birkaçıdır.

Online_alışveriş
2020’nin başlarında başlayan küresel salgın, çevrimiçi alışverişi hızla artırdı. İnternetteki en iyi çevrimiçi alışveriş sitelerini imdadımıza yetişiyor

Güvenilir Bir Alışveriş Nasıl Yapılabilir?

Eğer güvenli alışveriş yapmak için yaptığınız kontrollere rağmen sitenin güvenilir olup olmadığından emin değilseniz, tek kullanımlık banka kartları ya da kapıda ödeme gibi ödeme yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca hali hazırda kullandığınız kendi kartınızla sipariş verecekseniz 3D Secure sisteminin olmasına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Ödeme Aşamasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ödeme aşamasında eğer kartınızla herhangi bir taksitlendirmede bulunacaksanız, sitenin taksit seçeneklerini iyice inceleyerek değerlendirip kaç taksit uygulayacağınıza ona göre karar vermeniz gerekir. Bunun dışında kapıda ödeme seçeneği olan bir siteyi tercih edecekseniz, kapıda ödeme için ayrı bir ücret isteme olasılıkları yüksek olduğundan, bunu da göz önüne alarak siparişinizi vermelisiniz.

İlginizi Çekebilir;  WhatsApp Casus Programları Ne Kadar Teklikeli

Hepsiexpress Taşıyıcı Olmak Başvurusu Hakkında İlgili Makalemizi Okuyun

Dolandırıcılıktan Kaçınmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tüketici bir toplum olarak satın almak istediğimiz ürünleri uygun fiyatlara almak istediğimizden, bazen gözümüze çok cazip gelen tekliflere kanıp alışveriş tercihlerimizi oraya yönlendirebiliyoruz. Ancak sırf bize fiyat olarak diğerlerinden daha cazip gelen sitelerden alışveriş yapmamız, gerçekten olumsuz sonuçlar doğurabilir. Örneğin kargo elimize ulaşmayabilir, elimize gelen kargodan istediğimizden çok daha farklı bir ürün çıkabilir, gelen ürünü iade etmek istediğimizde site bunu görmezden gelebilir veya para iadesi yapmayabilir. 

Online Alışveriş Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
  1. Alışveriş yapacağınız sitenin tüketici haklarını koruma altına alıyor ve bunun hakkında bilgi sahibi olması gerekir.
  2. Herhangi bir sorun yaşadığınızda ulaşabileceğiniz bir teknik destek ekibinin varlığından emin olmanız önemlidir.
  3. Ödeme yapacağınız şekil kredi veya banka kartı şeklinde ise verdiğiniz bilgilerin başka şekilde kullanılmayacağından emin olmanız gerekir. Verdiğiniz kart bilgileri kopyalanabilir ve sizden habersiz farklı yerlerde kullanılabilir, bu yüzden buna dikkat etmekte fayda vardır.
  4. Sitenin iade ya da değişim politikalarını iyice okuyup anlamanız bir sorun yaşadığınız takdirde ne yapmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.
  5. Bazı sitelerde yüksek ücretli ürünler satın alınırken bankalara yönlendirip kredi çekme seçeneği de bulunmaktadır, bu aşamada kredi çekmek istediğiniz miktara net olarak karar vermeli ve miktarları ödeyip ödeyemeyeceğinizden emin olmalısınız, çünkü ihtiyacınızdan daha az veya daha fazla kredi çekmek size sorun yaratabilir.
  6. Eğer satın alacağınız ürün giyilebilir özellikteyse, size uygun olan bedeni anlamak için ürün yorumlarını detaylı okuyup, gerekirse ürün altına konmuş olan beden tablosuna bakmanız size fayda sağlayacaktır. Böylece iade etmek gibi ekstra durumlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.
  7. Bir ürün satın aldığınızda, sitenin size ürünle beraber fiziksel bir fatura veya mail adresinize gelecek online bir fatura yollayacağından emin olmalısınız. Faturayı atmış olsanız dahi bile, sistemden talep ettiğinizde size faturayı yollayacaklarından emin olmanız yaşayacağınız herhangi bir problemde size fazlasıyla yardımcı olacaktır. 
İlginizi Çekebilir;  WebSocket vs. AJAX
Alışveriş Yapılan Sitenin Güvenliği Nasıl Anlaşılabilir?

Sitenin SSL sertifikasına sahip olması dikkat edeceğiniz ilk adım olabilir. Ayrıca alışveriş yapacağımız sitenin güvenliliğini anlamanın en önemli yollarından biri, sitenin ETBİS yani e-ticaret Bilgi Platformuna kayıtlı olmasıdır. Alışveriş yapacağınız sitenin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’nde kayıtlı olması dikkat edeceğiniz en önemli hususlardan biridir. Bu bilgiyi alışveriş yapmak istediğiniz sitenin en altına gelerek karekod ya da farklı bir şekilde sembolize edilip edilmediğine bakarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca sitenin güvenli olup olmadığını anlamanın bir diğer yol, internette sitenin ismini aratarak daha önce alışveriş yapmış kişilerin kullanıcı yorumlarını okumaktır. Bunları okumak hem size bir sorun olduğunda sitenin nasıl bir yaklaşım sergilediğiyle ilgili bilgi verecektir, hem de sitenin müşterilerine verdiği değeri anlamanıza olanak sağlayacaktır. 

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede