Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Microsoft Tarihi

Microsoft, günümüzün en popüler teknoloji şirketlerinden birisi. Bundan dolayı Microsoft tarihi ile ilgili bilgiler, bazı kullanıcıların merak ettiği bir şey.

Microsoft, 1975 yılından bu yana teknoloji sektöründe yer buluyor. Sunduğu yazılımlar ve donanımlar ile tanınan bu şirketin en popüler yazılımları arasında şunlar yer alıyor:

  • Windows işletim sistemi
  • Internet Explorer
  • Microsoft Edge
  • Clipchamp
  • Microsoft Flight Simulator
  • Age of Empires
  • Windows Server işletim sistemi

Microsoft Tarihi

Kuruluş

Microsoft, 4 Nisan 1975 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico eyaletinde bulunan Albuquerque şehrinde kuruldu. Bill Gates ve Paul Allen tarafından ortak bir şekilde kurulan Microsoft’un şu anda genel merkezi Washington’da yer alıyor. Kurulduğu dönemde genel olarak yazılımlar geliştirmeye ağırlık veren firma ile ilgili ilginç detaylardan birisi şirketin garajda işe başlaması. Microsoft, günümüzde her ne kadar büyük bir ofise sahip olsa da o dönemde bir evin garajındaydı.

Şirket, zaman geçtikçe gelişmeye devam ederken 70’li yılların can yakan olaylarından birisi korsan yayın idi. Firma, güzel uygulamalar geliştirip yayınlasa da korsan yazılımcılar bu uygulamaları kopyalayarak farklı kullanıcılara dağıtıyordu. Bill Gates’in bu duruma karşı korsan yayıncılara uyarı yaptığı da biliniyor.

Yükseliş

80’li yıllar, Microsoft’un altın çağlarından birisiydi fakat altın çağın aslında ilerleyen dönemlerde daha da yükseleceğini ifade edelim. Bu dönemde firma için dönüm noktası olan bir olay gerçekleşti. Şirket, IBM’in kapısını çalarak onlarla bir anlaşma imzaladı. Buna göre IBM, kişisel bilgisayar geliştirmek için bir çalışma yapıyor ve işletim sistemi arıyor. Kullanılacak olan işletim sistemi ise Microsoft’un geliştirecek olduğu işletim sistemi seçiliyor.

Microsoft tarihi için en önemli anlardan birisi de IBM ile yapılan anlaşma. Çünkü firma, bu sayede büyük bir kitle elde etti. Microsoft ile IBM, her ne kadar anlaşma yapsa da firma, henüz işletim sistemi geliştirmemiştir. Bundan dolayı Seattle Computer Products şirketinin geliştirmiş olduğu bir işletim sistemini satın alan firma, bu şekilde 86-DOS’a sahip olur.

Microsoft tarihi

86-DOS, adından da anlaşılacağı üzere DOS tabanlı bir işletim sistemi. Microsoft, bu projeyi düzenleyip kendine uygun hale getirdi ve adını da MS-DOS yaptı. Bu şekilde Microsoft’un ilk işletim sistemi ortaya çıktı. Yani aslında MS-DOS, IBM’in kişisel bilgisayarlarında kullanılmak için geliştirilmişti. 1981 yılında piyasaya sürülen işletim sistemi, 2000 yılına kadar desteklendi.

İlginizi Çekebilir;  JavaScript Yazılım Dili

Günümüz

Microsoft tarihi ile birlikte sizlere 80’lı yılların devamını ve sonrasını da bahsedelim. Microsoft, MS-DOS işletim sisteminden sonra Windows işletim sistemi geliştirmeye başladı. Windows 1.0 ile bu piyasaya adım atan şirket, Ardından Windows 2.0 projesini hayata geçirdi. Sonrasında ise Windows 3.0 ve Windows 3.1 işletim sistemini sundu. Windows 3.0 ile yükselişe geçen firma, özellikle ofislerde yaygınlaşmaya başladı.

90’lı yıllarda ise şirket, DOS tabanlı işletim sistemi yerine NT tabanlı yani “New Technology” çekirdeği üzerinde işletim sistem geliştirme kararı aldı. Windows NT 3.1, Windows NT 4.0, Windows 2000, Windows XP, Windows 7 ve Windows 11 gibi işletim sistemleri, NT tabanlı yazılımlar.

Günümüze kadar işletim sisteminin yanı sıra oyun dünyasında da yer bulan firma, son yıllarda Xbox’ı geliştirmek için dev kampanyalara imza atıyor ve birçok oyun stüdyosunu kendi bünyesine katıyor. Örneğin yakın zamanda Activision Blizzard, Microsoft tarafından satın alındı. Bunun yanı sıra Xbox Game Pass ile pek çok oyun, oyunculara bedava sunuluyor. Microsoft tarihi, bu gibi pek çok önemli olaya ev sahipliği yapıyor.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede