Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Küflü peynirlerde kullanılan küf, bildiğimiz küf mü?

Peynir çeşitliliği bakımından ülkemiz, çok farklı metotlarda üretilen yüzlerce peynir türüne sahip. Dünyada da Fransızların, İngilizlerin, İtalyanların çok ünlü küflü peynirleri var ve bu peynirler özellikle özel akşam yemeklerinde tüketiliyor. Bizde de Erzurum, Kars, Sivas, Ardahan, Erzincan gibi şehirlere özel küflü peynirler var. Peki, bu peynirlerin üretiminde kullanılan küf ile bildiğimiz küf arasında ne fark var? Gıda mühendisi sorularımızı yanıtladı.

Gıda Mühendisi Selen Akbulut, “İyi bir protein ve yağ kaynağı olan; doğal veya endüstriyel üretim metotlarıyla küflendirilmiş peynirler pek çok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de tüketiliyor. Dünyada Fransızların ünlü Rokfor Peyniri, İngilizlerin Blue Cheese peyniri, İtalyanların Gorgonzola peyniri besleyici küflü peynirlerdir. Ülkemizde de özellikle Erzurum, Sivas, Kars, Ardahan, Erzincan ve Konya küflü peynir üretiminin ve tüketiminin yapıldığı en yaygın yerlerdir. ” diyor.

Küflü lor peynir çeşitleri, göğermiş civil peynirler dediğimiz peynirlerimiz küflendirilerek üretiliyor ve üzerindeki küfü ile tüketiliyor. Öncelikle bu durum için şunu belirtmek gerekiyor. Güvenilir gıda üreticileri tarafından kontrollü olarak üretilmiş bu peynirlerin tüketilmesinde sağlık açısından herhangi bir sakınca bulunmuyor. Bu gıdaların mikroorganizmalar kullanılarak üretilen yoğurt, ayran, turşu, şalgam, sirke gibi fermante diğer gıdalardan hiçbir farkı olmadığını söyleyebiliriz.” dedi.

KÜFLÜ ÜRETİLEN PEYNİRLERDE KULLANILAN KÜF, BİLDİĞİMİZ KÜF MÜ?

Bu peynirlerde üretilirken bakteri veya maya hücreleri değil küf mantarları kullanılıyor. Bu küflerin insan sağlığına olumsuz patojenik bir etkisi olmadığı yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış durumda. Ancak dikkat edilmesi gereken bir konu var; bu peynirlerin üzerinde genellikle yeşil küflenme görürüz. Bu kullanılan Penicillum spp. türü küfün varlığını ifade eder. Bu renk dışında siyah ve kırmızı benekler halinde küf oluşumu görülüyorsa o peynirlerin tüketilmemesi gerekiyor. Bu küfler daha önce de bahsedilen mikotoksin üreticisi küf türleri olabilir. Bu küf türleri insan sağlığı için zararlı.

İlginizi Çekebilir;  Baş Ağrısı Hangi Uzmanlık Alanına Girer ?

TÜKETİME UYGUN KÜFLÜ PEYNİR ÇEŞİTLERİ

Ülkemizde ‘küflü peynir’ olarak satılan peynirlerin kendi kültürümüz dahilinde üretilmiş çeşitler olduğunu belirten Gıda Mühendisi Akbulut, “Konya (Divle Peyniri), Erzurum (Kerti Peyniri ), Hatay (Pişmiş Sürk Peyniri), Burdur (Küflü çökelek) ve Ardahan (Küflü Peyniri), küflü peynirin farklı isimler aldığı ve tüketildiği kentlerimizin başında geliyor. Bu peynirleri satın alırken tüketicilerin dikkat etmesi gereken temel konu, peynirin güvenilir satıcılardan temin edilmesi.

KULLANILAN KÜF TÜRÜ ÖNEMLİ

Peynir üretimi yapan üreticiler, cins ve türü tanımlanmış güvenilir başlatıcı küf mantarlarını kullanmalı ve gıdanın niteliğine uygun şekilde küflendirmesi gerçekleştirilmeli.

Gıda Mühendisi Akbulut, “Özellikle Türkiye’de köylerde üretilen ve doğal yola küflendirilen peynirlerin satın alınması tüketiciler için geri dönüşü olmayan toksik etkilere sahip olabilir. Köylerimizde üretilen peynirlerin pek de hijyenik olmayan ve kontrolsüz şekilde küflendirilmiş peynirlerin zararlı olabileceğine dair yapılmış pek çok bilimsel çalışma mevcut.” diyor.

BU HABERİ MUTLAKA OKUYUN:

Yoruma kapalı.