Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

IMF Lideri Georgieva: Global toparlanma hala kısmi ve istikrarsız

David Rubenstein Show’a röportaj veren Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Kovid-19 pandemisi sonrası dünya iktisadının toparlanmasına ait öngörülerde bulundu.

IMF bünyesinde bulunan birçok ekonomistin dünya iktisadının şu anki durumu hakkında öngörülerini merak eden Rubenstein, IMF Lideri Georgieva’ya “Kürsel sakinlik olacak mı?” sorusunu yönlendirdi.

İki açıdan optimist olduklarını belirten Georgieva, birincisinin merkez bankalarının ve mali yetkililerin aldığı kararlı atılımlar olduğunu ve kaynakları olmayan ülkeler için üstlerine düşen vazifeleri yaptıklarını söyledi.

Georgieva, birkaç ay öncesine nazaran ekonomik görünüme ait daha optimist olmalarının ikinci nedeninin ise, pandemi hala devam ederken dünyanın fonksiyon göstermeyi öğrenmiş olmasına bağladı.

Yine de toparlanmanın “kısmi ve dengesiz” olduğunu vurgulayan Georgieva, “Ekonominin birtakım kısımları çok güzel durumda, kimileriyse geride kalıyor. En büyük kaygım bu krizi atlattığımızda daha fazla eşitsizlik daha fazla borç, açık ve hala devam eden bir iklim krizi görebiliriz. Geniş çaplı koordine edilmiş teşviklerle krizden sonra 2019’a kıyasla daha güzel bir ekonomimiz olabilir.” sözlerini kullandı.

IMF yıl sonuna gerçek dünya iktisadının toparlanmasını bekliyor

Georgieva, 13 Ocak’ta düzenlediği basın toplantısında, global büyümedeki son düşüşlerin sona ermek üzere olabileceğini belirtmiş ve ekonomik büyümenin gelecek yıl hızlanabileceği konusundaki optimistliğini lisana getirmişti.

Georgieva, dünya iktisadı üzerindeki bulutların yakında dağılabileceğine işaret ederek, “Dipten çıktığımızı düşünüyoruz.” demişti.

IMF’nin 2023 için yüzde 2,7’lik büyüme varsayımını düşürmesini beklenmediğini belirten Georgieva, “2023’ün sonuna gerçek, umarız 2024’te daha yüksek bir büyüme yoluna hakikat trendin aksine döndüğünü göreceğiz.” sözlerini kullanmıştı.

İlginizi Çekebilir;  Öğrenciler İçin İş Fikirleri

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede