Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Girişimcilikte Sosyal Medya ‘yı Önemi ve Kullanımı

Girişimcilikte Sosyal Medya girişimciler dönemin fırsatlarını kullanarak projelerini tutturma peşindedir. Bu dönem içerisinde projeler dijital ortamda döndüğünden dolayı en büyük fırsat sosyal medya olmaktadır. Dönemler içerisinde popüler sosyal medya mecraları değişebilmektedir. Son yıllarda baktığımızda Tiktok en çok ziyaret edilen ve içerik üretilen bir sosyal medya adresi oldu! Bu tür sosyal medya fırsatlarını kullanarak projelerinizde müşteri çekebilirsiniz.

Hangi Sosyal Medya Platformu Tercih Edilmesi Gerekir? Sosyal medya platformları günümüzde oldukça fazla geldi. Instagram, Facebook, Twitter, Tiktok, Pinterest gibi alanlar çoğaldı. Son zamanlarda Tiktok ön planda yer almaktadır. Ürününüzü tanıtmak uygun olan platformu seçmeniz gerekmektedir.

Tiktok videolu paylaşım yapıldığından içerik fikri üreterek paylaşabilirsiniz. Instagram gönderi ve video olduğundan dolayı daha çok ürününüzle alakalı daha rahat paylaşımlar yapılabilmektedir. Yüksek kullanıcı sayısı olan yerlerde ürün satışı sağlanması daha kolay hale gelmektedir. Reklam harcamasının sağlanmasıyla birlikte bu durum daha çok artış sağlayacaktır.

Girişimcilikte Sosyal Medya Hedef Kitle Tanımlama

Sosyal medyada içerik üretimi sağlamak en önemli kriterdir. İçerik üretiminde hedef kitleyi tanımlamanız gerekmektedir. Hedef kitleniz çocuk, genç, orta yaş kişiler için ona göre kitlenize göre içerik üretmeniz gerekmektedir.

Ayrıca ürün satışı odaklı bir durum varsa referans kalitesi olması gerekmektedir. Bir ürün satışa konulduğunda bu ürünü alıp deneyen kişiler üzerinden geri dönüş satış oranı artırımı sağlanmaktadır.

Girişimcilikte Sosyal Medya
Giderek daha fazla çalışan kendi işinin patronu olmak için geleneksel işlerini bıraktıkça, giderek daha fazla sayıda tüketici hizmet ve ürün aramak için sosyal medyayı kullanıyor. 
Gelen girişimciler, sayısız sosyal medya kaynağına erişebiliyor ve sosyal medya kullanımı eşi görülmemiş bir oranda artıyor. 

Özgün Fikirler Üretmek

Belli dönemlerde trend videolar ortaya çıkmaktadır. Videolar içerisinde trend bir şarkıyı koymak bile videonun izlenmesini sağlamaktadır. İçeriğin zengin halde olup özgünlüğü yapmanız halinde yayılmasını sağlayacaktır. Müşterilere ilk 10 saniye içerisinde anlatmak istediğiniz bilgiyi vererek devamı getirin. Sıkıcı içerik izlenmemesine neden olarak kaliteyi düşürmektedir. Bu tür içerikleri deneme yanılma yoluyla uzman hale gelebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Metaverse Özellikleri ve Avantajları

Planlı Geri Dönüş Yapılması

Girişimcilikte sosyal medya geri dönüşü çok iyi planlamanız gerekli. Ürün içerisinde bazı müşterilerinize deneme odaklı ürün yollanması sağlanarak hediyeler verebilirsiniz. Bu durum maliyete yansısa da olumlu geri dönüş alıp referans sağlanması satışı artırmanızı sağlayacaktır. Ayrıca ürünleriniz için çekilişler sağlanması da aktifliği artırarak yayılmanızı sağlayacaktır.

Öğrenciler İçin İş Fikirleri İle İlgili Makaleyi Oku

Paylaşımları Sıkı Tutun

Paylaşım olarak günlük en az 3-4 paylaşım yaparak sayfanızı etkin tutmanız gerekmektedir. Kullanıcılar sizi ilk gördüğünde kaydedilmesini sağlayarak sizi takip sağlayacaktır. Yaptığınız paylaşımlara göre etkilenmesini sağlayarak müşteri dönüştürmesini sağlayabilirsiniz. Müşterilerin olumlu geri dönüşleri de satışı etkileyen durumlar arasında yer alacaktır.

Reklamların Paylaşılmasını Sağlamak

Girişimin en başlangıç döneminde içerikleri bolca paylaştıktan sonra reklam yapılmasıdır. Reklam yapılması için sayfanın dolu ve her soruyu cevaplayan içerik zenginliği sayfa olması gerekmektedir. Reklamında bölgeye göre ayarlanıp filtrelemesi yapılması gerekmektedir.

Örnek olarak sayfanın reklamı yapıldığında yayınlanması gereken yerin Türkiye olarak seçilmesi gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz. Eğer belli lokasyonda hizmet veriyorsanız filtreleme daha yüksek hale getirerek ilgili alanlarda yaşayan kişilere gösterilmesini sağlayın. Reklam ve yatırım dönüş oranını yaparak bütçenizi hazırlayın. Ayrıca büyük sayfalardan reklam vererek de yeni kitlenizi elde edebilirsiniz.

Müşterileri Dinleyin ve Cevaplayın

Sosyal medya üzerinde yeni bir ürün olduğunuzdan dolayı çokça soru gelecektir. Her soruyu memnuniyetle karşılayarak ürün hakkında detaylı bilgiler sağlayın. Kullanıcılara geri dönüş sağlanması ürün satış oranını da artıracaktır. İlk zamanlarda para odaklı değil, müşteriyi ikna etme odaklı çalışmanız gerekmektedir. Her bir referans yeni bir müşterinin gelmesini sağlayacaktır.

Girişimcilikte Sosyal Medya İçin Çözme Odaklı Olun

Girişimcilikte sosyal medya, modern iş ortamının ayrılmaz bir parçasıdır ve bu nedenle girişimciler en azından nasıl çalıştığının farkında olmalıdır.

İlginizi Çekebilir;  WebSocket vs. AJAX

Gerçek şu ki, sosyal medya sadece özçekimlerin ve kedi videolarının paylaşıldığı bir platformdan daha fazlası haline geldi; artık benzer düşünen insanlarla bağlantı kurmanın, fikirleri yaymanın ve iş kurmanın bir yolu.

Sosyal medyanın, girişimcilerin izleyicileriyle daha etkili bir şekilde etkileşim kurmasına yardımcı olabileceği pek çok yol varken, var olan potansiyeli göz ardı etmek aptalca görünüyor.

Sosyal medya sadece geçici bir heves değil, işletmeler için önemli bir pazarlama stratejisidir. Günümüzde girişimcilerin burada sunulan bilgiler aracılığıyla bu mecradan nasıl yararlanacaklarını öğrenmeleri gerekiyor.

Artık sosyal medyada var olmak yeterli değil; sosyal medya aracılığıyla elde edilebilecek çok şey var, bu da özellikle girişimciler için harcanan çabaya değer.

Girişimcilikte sosyal medya yeni bir girişim sırasında tutmasının en büyük nedenlerinden biri de sorun çözücü bir girişim yapmanızdır. Müşteriler çözeceği sorunu ürünlerden faydalanarak almasını sağlar. Bu paylaşımlarda ona göre içerik paylaşarak ve çözümler sunan ürünler konulmasıyla birlikte satın almasını tetikleyecektir.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede