Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Futbol Tarihi Milattan Önce 300’üncü Yıllara Dayanır

Spor severlerin önemsediği bir oyun olan futbol tarihi ile birlikte bilinmesi gereken bir yapıya sahip. Bu başlıkta futbolun tarihini açıklayacağız.

Yakın zamanda 2022 Dünya Kupası Katar’da oynandı. Oldukça heyecanlı geçen maçlarda dikkat çeken birçok an yaşandı. Özellikle güçlü görülen birçok takımın elenmesi de haberlerde öne çıkan bir olay oldu. Dünya Kupası finalinde ise Arjantin ile Fransa oynadı. Harika sahnelere yer veren bu maçın kazananı Arjantin oldu. Peki insanların bu kadar çok sevdiği bir oyun olan futbol nasıl buralara kadar geldi? Hiç merak ettiniz mi? Siz değerli okurlarımız için futboldan bahsetmek istiyoruz.

Futbol

Futbol, iki takımın karşı karşıya gelerek bir topun etrafında oynadığı oyun. Her takımın 11 oyuncudan oluştuğu bu oyunda amaç, rakibin kalesine top ile birlikte gol atmaya çalışmak. 21. yüzyıl itibariyle 200’ün üzerinde 250 milyondan fazla futbol oyuncusu yer aldığı açıklanıyor.

Futbol oyunu, dünya çapında FIFA tarafından denetleniyor. Olimpiyatlara baktığımızda erkekler için 1900 Yaz Olimpiyatları’ndan beri futbol oynandığı görülürken kadın futbolu ise 1996’dan beri olimpiyatlarda yerini alıyor. Günümüz kuralları ile oynanan ilk futbol maçı 19 Aralık 1863 tarihinde İngiltere’de gerçekleşti.

Dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de futbola büyük bir ilgi mevcut. Sizlere futbol tarihi hakkında bilgi vermeden önce bununla ilgili de birkaç bilgi verelim. Örneğin Türkiye’de Süper Lig, Birinci Lig ve İkinci Lig gibi popüler ligler ön plana çıkıyor. Diğer ülkelerin popüler ligleri arasında ise İngiltere Premier Lig, Almanya Bundesliga, İspanya La Liga, İtalya Serie A ve Fransa Ligue 1 gibi ligler bulunuyor.

Futbol Kuralları

Futbolun pek çok kuralı bulunuyor. Terimler üzerinden bu kuralları açıklamak isteriz. Örneğin şuttan başlayalım. Şut, kaleye hedef alıp atılan top için kullanılan bir ifade. Bir oyuncu, şut çekerek gol atar. Gol yolunda ilerlerken dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi ofsayta düşmemek. Ofsaytın pek çok kuralı var ama genel olarak şu şekilde açıklanabilir: Oyuncunun ceza sahası içerisinde yer alan takım arkadaşına pas attıktan sonra ceza sahası ile oyuncu arasında rakip takım oyuncusu bulunmuyor ise ofsayt gerçekleşir.

futbol tarihi

Futbol ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer kural penaltı kuralı. Penaltı için en önemli kriter olayın ceza sahası içerisinde yaşanması. Eğer bir oyuncu, rakip oyuncuyu ceza sahası içerisinde düşürürse penaltı kararı verilir. Tabii şunu da belirtelim ki rakibin kalesinde bu durum geçerli olmaz.

İlginizi Çekebilir;  "Bagazetas, bir Yunan yabimi"

Siz değerli kullanıcılarımız için futbol tarihi öncesinde sarı ve kırmızı kart olayından da söz etmiş olalım. Sarı ve kırmızı kart, futbolcuların faul yaptığı durumlarda verilen bir ceza. Bu ceza, çeşitli olaylara karşı verilebiliyor. Örneğin bir futbolcu, rakip futbolcuya saldırırsa kart alır. Ayrıca iki kez sarı kart alan bir oyuncu, kırmızı kart alıp oyundan çekilir.

Futbol Tarihi

FIFA’ya göre futbola benzer ilk oyun, milattan önce 300 ve 200 yılları arasında Çin’de üretildi. Cuju adı verilen bu oyunda kıl ve tüylerle doldurulmuş bir top kullanılıyor. Kaleler ise bambu kamışları ile yer alıyor. Amaç, rakip kaleye gol atmak. Oyunda dikkat çeken kurallar arasında el ve kolla müdahale etmenin yasak olması.

Birkaç yüzyıl sonra ise Japonya’da benzer bir oyun ortaya çıktı. Bu oyunda ise amaç, topun yere değmeden ayaklarla taşınmasıydı. Avrupa’da ise ilk futbol benzeri oyun, Antik Yunanistan döneminde oluşturuldu.

Futbol tarihi incelemesinde modern futbol hakkında da bilgi almak lazım. Modern futbol, 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıktı. Modern futbol altında oynanan ilk maç 30 Kasım 1872 tarihinde İngiltere ile İskoçya arasında gerçekleşti.

Resmi Kuralların Geliştirilmesi

On dokuzuncu yüzyıl ilerledikçe, futbol için bazı resmi kurallar ortaya koyma ihtiyacı netleşti. Farklı devlet okulları birbirlerine karşı oyun oynamak istediler ama bunu yapmakta zorlandılar çünkü her birinin oyun için kendi kanunları ve kuralları vardı. 1840’ların başından itibaren İngiltere’nin en prestijli devlet okullarının temsilcileri, herkesin memnun olacağı kuralları tartışmak için bir araya geldi.

1848 Cambridge Kuralları, oyunu çevreleyen resmi olarak ortaya konan bilinen ilk kanunlar dizisiydi. Ayrıca muhtemelen daha sonra Futbol Federasyonu tarafından resmi olarak kabul edilen ilk kural setlerine en yakın olanlardı. Kurallar, örneğin ileri paslara, taç atışlarına, kale vuruşlarına izin verdi ve ayrıca topu tutarken koşmayı yasakladı.

İlginizi Çekebilir;  Jesus'tan transfer açıklaması!

Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, her şey yolunda gitmedi. Cambridge’deki gençler ve kızlar memnun oldukları bazı kurallar bulmuş olsalar da, Sheffield’daki halk kendi kurallarına göre oynuyordu. Resmi olarak 1857’de kuruldular ve yeni oluşturulan Sheffield Futbol Kulübü tarafından oynandılar. Bu kurallar bugün ragbi olarak bildiğimiz kurallara çok daha yakındı, bu nedenle insanların oyunu oynama biçimleri arasında neden bu kadar çok kafa karışıklığı vardı.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede