Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Doğu Ekspresi Hakkında Merak Edilen 5 Şey

Uzun yıllardan bu yana doğu ekspresi seferlerini aralıksız şekilde devam ettirmektedir. Ancak son dönemlerde oldukça popüler hal almıştır. Son zamanlarda biletleri kısa süre içerisinde tükenirken, yolculuk yapmak isteyenler arasında sık şekilde konuşulmaya başlanmıştır.

Doğu Ekspresi, Ankara’dan Kars’a kadar devam eden bir tren yolculuğudur. Eşsiz bir manzaralar eşliğinde seferler düzenlenmesiyle, Türkiye’deki en uzun devam eden tren yolculuğudur. Son dönemlerde genç nesil arasında popüler hale gelen yolculuk, eğlenceli bir şekilde geçmesinden dolayı çok fazla şekilde tercih edilmesine neden olmaktadır. Çok fazla maddi açıdan masraf etmeden, gezgin olmayı düşünüyorsanız, hemen hayallerinize Doğu Ekspres seferleri ile ulaşabilirsiniz. Doğu Ekspresi’ndeki seferlerin fazla şekilde popüler hale gelmesinde birden fazla neden bulunmaktadır. Başlıca etkenlerdeki ilk sırada sosyal medya gelmektedir.

Doğu Ekspresi Nasıl Popüler Oldu?

Bu tren yolcuğu ile alakalı araştırmalar yapılmaya devam edilirken, en fazla merak edilen soruların başında nasıl popüler olduğu gelmektedir. Uzunca bir zamandır Ankara- Kars arasında sefer düzenleyen Doğu Ekspresi, bugünlerde fazla şekilde popüler olmuştur. Günümüzde fazla şekilde gençler tarafından rağbet görmesinden dolayı merak ediliyor.

Turistik Dogu Ekspresi
Doğu Ekspresi içerisinde yer alan yemekli vagonlar ise 4’er kişilik masalardan oluşmakta ve yemekli vagonun içerisinde atıştırmalık bisküvi, sandviç, çay, meşrubat, su vb yer almaktadır. Restoran 06.00 ile 23.59 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Popüler olmasındaki en büyük etkenlerden birisi olan sosyal medya, gençler tarafından gezintilerle alakalı paylaşımların yapılmasında kullanılmaktadır.  Böylelikle daha geniş kitleye hitap edecek şekilde paylaşım oluşur. Her kesimden insanın ilgisini çekebilecek nitelikte paylaşımların yapılması da popülerliliğini artırmıştır. Hem Instagram hem de Youtube gibi sosyal medya platformlarından hakkında birçok aramalar yapılmaya başlandı.

Sosyal medya paylaşımları dışında da ücret konusunda eşsiz bir deneyimi de sunuyor olması, yurt dışında tatile gidemeyen gençler için fırsat sunmaktadır. Alternatifli bir gezinti turu olarak görülmesi ile birlikte popülerliği de artmış oldu.

İlginizi Çekebilir;  Kaliforniya Gezilecek Yerler 8 Destinasyon

Akyaka Tekne Turu hakkında bu yazıyı okumak isteye bilirsiniz

Doğu Ekspresi Yolculuğu Süresi Ne Kadar?

Her gün Ankara’da bulunan Tren Garı’ndan saat 17:55’de kalkmaktadır. Yolculuk ertesi gün saat 18:30’da Kars Tren Garı’nda son buluyor. Yolculuğun yaklaşım olarak 24,5 saat devam ettiği görülmektedir. Herhangi bir yol çalışması olması halinde ise süre daha da uzayabilmektedir. Kars’tan Ankara’ya seyahat etmek isteyenler içinde sabah saat 08:00’de sefer başlamaktadır.

Doğu Ekspresi’ndeki güzergah ise Ankara’dan başlayarak Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve Kars olacak şeklinde devam ediyor. Ara duraklarda sadece birkaç dakika mola verilirken, ana duraklara gelindiği vakit süre 10 ile 15 dakika civarında olabilmektedir. Ankara- Kars arasındaki sefer duraklarından kalkış saatleri ise, Ankara 17:55, Kayseri 00:48, Sivas 04:19 ve Erzincan 10:32’dir.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ne Kadar?

Doğu Ekspresi seferlerindeki bilet fiyatları seçilecek olan koltuğun türüne göre farklılık göstermektedir. Pulman 47 TL olurken, Örtülü Kuşet 61 TL, Yataklı vagonda 2 kişi kalınması durumunda kişi başı 96 TL, Yataklı Vagonda tek kişi kalınması halinde ise 116 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Doğu Ekspresi bilet nasıl alınır

TCDD tarafından düzenlenen bilet fiyatlarında seferleri için indirimli biletlerde sunulmaktadır. Gidiş-Dönüş ve Genç Bilet almak isteyenlere %20’lik indirim sağlanmaktadır. Genç Bilet kapsamında değerlendirilebilmek için ise 13 ile 26 yaş arasında olmak gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra öğretmen, asker, 60 yaş üzeri vatandaşlar, basın kart sahipleri, en az 12 kişiden oluşan gruplar ve emekli olan vatandaşlar %20 oranında indirim almaya hak kazanmaktadır.

Doğu Ekspresi Kompartıman ve Vagonlar

Doğu Ekspresi seferinde pulman, örtülü kuşet ve yataklı olacak şekilde üç farklı seyahat edebilme imkânı bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Giresun Gezilecek Yerler ile Dolu Bir Kent
Pulman Nedir?

Doğu Ekspresi seferlerinde yataklı vagona fazla şekilde talep bulunmasından dolayı pulman seçeneği sık şekilde görülebilmektedir. Yolculuğunuzun tamamında Pulman, koltukta geçirilen ve yatak alternatifinin bulunmadığı seçenektir. Konforlu olarak görünse de sizinle birlikte seyahat edecek olan yolcuları da düşünmeniz gerekir.

Örtülü Kuşetli Vagon Nedir?

Karşılıklı gelen iki koltuğun üzerinde bulunan ranza şeklindeki yatakların yer aldığı ve 4 kişinin seyahat edebileceği odaların adına örtülü kuşetli denilmektedir. Tercih eden yolculara temiz çarşaf alarak yatağınızı hazırlamaktasınız.

Yataklı Vagon Nedir?

Doğu Ekspresi seferlerinde en fazla tercih edilmekte olan türlerin başında gelmektedir. Bunun başlıca nedenlerinden birisi ise iki kişilik olması ve koltuklarında yatağa dönüşebilmesidir. Yataklı vagon içinde seyahat ediyorsanız, bir mini buzdolabı ile özel lavabo ve raf sahibi olacaksınız. Aynı zamanda telefon ve diğer cihazlarınızda kullanabilmek için prizlerde yer almaktadır.

YouTube video
Doğu Ekspresi-Bir Yol Hikayesi belgeseliyle, Anadolu’nun bağrına sıcacık bir yolculuk yapacaksınız. Türkiye’nin kültürel çeşitliliğini, doğal güzelliklerini, Anadolu insanının sıcaklığını ekrana taşıyan belgesel, 2013 yılında çekilmiş İZTV’de yayınlanmış bir yapımdır.  www.ekaremedya.com

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede