Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Doctor Who İncelemesi

Günümüzün severek izlenen yapımlarından birisi olan Doctor Who incelemesi ile beraber bilinmesi gereken Birleşik Krallık yapımı bir dizi.

Zamanda yolculuk temalı pek çok yabancı ve yerli yapım bulunuyor. Back to the Future, Time Machine, Time Tunnel, Butterfly Effect ve Groundhog Day gibi çeşitli sinema filmleri karşımıza çıkıyor. Bazıları bu filmleri izledikten sonra daha fazlasını arayabilir. Uzun soluklu bir zamanda yolculuk dizisi izlemeye ne dersiniz? Doctor Who, tam da bu noktada izleyicilerle buluşuyor. Yılların eskitemediği dizi hakkında bilinmesi gerekenleri aktardık.

Doctor Who İncelemesi

Kurgu

Doctor Who, ilk olarak 1963 yılında yayınlanan bir seri. 1989 yılına kadar 26 sezon yayınlanan bu dizi, ardından ara verdi. 1996 yılında ise dizinin sinema filmi çıktı. 2005 yılından bu yana ise yeni bölümler çekilmeye devam ediyor. Toplamda 39 sezon mevcut. Bununla beraber dizinin 871 bölümünün bulunduğunu açıklayalım. 871 bölüm, 300 farklı hikaye içeriyor.

Doctor Who incelemesi yaparken mekanları da bilmek lazım. Kurgu, genel olarak bir zaman makinesinin içerisinde geçiyor. Dış mekanlar bölümden bölüme değişiyor. Zaman makinesi dışarıdan 1 metrekare kadar görünse de içeriye girildiğinde devasa bir dünya ile karşılaşılıyor. Bu makine zaman ve mekan arasında yolculuk yapma yeteneğine sahip.

Genel olarak 50’şer dakikalık bölümlerden oluşan Doctor Who, pek çok yapımın daha çıkmasını sağladı. Bunlar şu şekilde yer almakta:

  • K-9 and Company
  • Torchwood
  • The Sarah Jane Adventures
  • K9
  • Class

Karakterler

Ana karakterler doktor ve arkadaşı olarak bulunuyor. Doktor, zaman makinesinin sahibi olurken aynı zamanda rejenerasyon yaşayan bir insan. Rejenerasyon, genellikle birkaç sezonda bir gerçekleşiyor. Yani doktoru oynayan oyuncu, aralıklarla değişiyor. Bu zamana kadar oynayan doktorlar arasında William Hartnell, Tom Baker, Sylvester McCoy, David Tennant ve Jodie Whittaker olarak yer alıyor.

İlginizi Çekebilir;  SpongeBob SquarePants İncelemesi

Yol arkadaşları arasında ise bu zamana kadar pek çok oyuncu ile karşılaşıldı. Doctor Who incelemesi yaparken bu karakterlere de hakim olmak gerekir. Eski sezonlar arasında Carole Ann Ford, Anneke Wills, Richard Franklin, Elisabeth Sladen, Louise Jameson, Sarah Sutton ve Matthew Waterhouse yer alıyor.

Güncel seriyi incelediğimizde ise ilk yok arkadaşının Rose Tyler karakterini canlandıran Billie Piper olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra oyuncular arasında Freema Agyeman, Alex Kingston, Karen Gillan ve Arthur Darvill gibi isimler yer almakta.

Hikaye

Doctor Who, sunduğu pek çok hikayeye sahip. Dizinin temel amacı zaman makinesini kullanarak kötülüklerle mücadele etmek. Bu kötülükler bazen dünyada bazen uzayın derinliklerinde ve farklı zamanlarda yer alabiliyor. Hikayelerde öne çıkan karakterlerden birisi olan Dalek, “yok et!” ifadesi ile tanınıyor. Uzun bir burun görünümünde namluya sahip olan karakter, pek çok bölümde doktor ve arkadaşlarını zor duruma düşürmüş bir karakter. Eğer bu diziyi yeni izlemeye başlıyor iseniz sık sık Dalek ile karşılaşmaktan sıkılabilirsiniz. Şimdiden alışmaya başlayın. Yine de dizi, bazı etkili bölümleriyle birlikte kaliteli bir yapım olmakta.

Doctor Who incelemesi yaparken Cyberman karakterini de tanımalıyız. Dalek kadar görülmese de pek çok bölümde bu karakterlere yer verildi. Saldırgan bir yapısıyla doktorun düşmanı olan Cyberman, sürükleyici pek çok olayda yer aldı.

Dizide öne çıkan bölümlerden birisi de Alex Kingston ile olan bölümler. Doktor, bazı bölümlerde ve yılbaşı özel bölümlerinde bu karakter ile beraber bulunarak keyifli vakitler geçiriyor ve hikayenin ilerlemesini sağlıyor. Özetle Doctor Who, zamanda yolculuğa ve aksiyon sahnelerine yer veren bir yabancı dizi.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede