Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Diş İmplantı Nedir Nasıl Yapılır?

Diş İmplantı bir takım nedenlerden dolayı kaybedilmiş olan dişin yerine çene kemiğine yerleştirilen bir diş kökü olarak bilinmektedir. Daha çok vida şeklinde kullanılmaktadır. Kemik ile bağlantısı tam olarak gerçekleştirilmesinin ardından üst kısmına porselen ile birlikte estetik görünüm kazandırılır. Hızlı bir şekilde gelişim gösteren teknoloji sayesinde ise uygulamalarda daha modern sonuçlar alınabilmektedir.

Diş İmplantı
Hızlı bir şekilde gelişim gösteren teknoloji sayesinde ise uygulamalarda daha modern sonuçlar alınabilmektedir.

İçindekiler

1-İmplant Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

2-İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

3-İmplant Tedavisi Avantajları Nedir?

  

İnsanlar üzerinde eksik dişler sağlık ve kozmetik bakımından problem teşkil etmektedir. Teknolojinin gelişim gösteren yönünden faydalanmasıyla birlikte diş hekimliğinde başka seviyeye gelinerek diş implant tedavisi geliştirilmiştir.

İmplant İmplantı Tedavisi Kimlere Uygulanabilir?

Çene ve yüz gelişimini tamamen tamamlamış 18 yaş ve üzerinde bulunanlara uygulanabilmektedir. Tedaviye başlanmasından önce ise çene yapısının implant için uygunluğu da çekilecek röntgenler ile kontrol edilmektedir. Eğer birey şeker hastası ise, tedavinin öncesinde hastalık tamamen düzen sağlamalıdır. Kan sulandırıcı ilaç kullanılıyor ise tedavi öncesinde kesilmektedir. Kemik erimesi rahatsızlığı bululananların ise uygun bir tedaviye alınması ile birlikte implant uygulaması yapılabilmektedir.

Diş İmplantı Tedavisi Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisinin yapımına geçildiğinde ilk olarak hafif bir sedasyon hastaya verilmektedir. Detaylı bir şekilde muayene ve röntgen işlemleri de uygulama öncesinde tamamlanması gerekir. Çene kemikleri ile birlikte geriye kalan dişlerin ölçüleri alınır. Dental impalant yerleşiminde ise iki farklı seçenek bulunmaktadır. Tek aşamalı uygulamada implant yerleştirilmesinin ardından geçici süreyle bir başlık takılmaktadır. İki aşamalı işlem içinde dental implant uygulanmasının ardından üzeri diş etiyle kaplanarak iyileşme süreci beklenir. Protez başlıkların takılması ise daha sonra yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Apple’ın yeni hedefi belli oldu: iPad’e benzeyen, daha ucuz bir akıllı ekran

Her iki durum için ise geçici bir köprü yerleştirilerek, alt çenede 3 ay, üst çenede ise süre altı ay olacak şekilde iyileşmesi bakımından beklenmesi gerekir. Bazı durumlarda ise dental implant üst kısmına uygulanan dişler hemen takılabilmektedir. Dental impant uygulamalarında hasta oldukça güvenli bir şekilde gülüşlerini sergileyebilir ve yemeğini yiyebilmektedir.

Titanyumdan yapılan implantlarda direncin artırılması için zirkonyum implantlar yapılmıştır. Bir yeni kuşak implantı olarak nitelik kazanan titanyum implantlar, çene kemiğindeki dayanıklılığın artırılmasında kullanılmaktadır. Titanyum implantlardan ise tek farkı dayanıklılığıdır.

Zirkonyum diğer yandan diş kaplaması içinde kullanılır. Doğal bir dişe yakın beyazlığa sahip olmasının yanı sıra ışığı direkt olarak yansıtmaktadır. Bundan dolayı da dayanıklılığın yanı sıra estetik bir görünüm kazanması bakımından oldukça kullanışlıdır. Herhangi bir aşınma yapmadığı gibi ağız içerisinde de metal tadı bırakmamaktadır. Zaman içerisinde renk değişikliği meydana gelmediği gibi vücut içinde herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

İmplant Tedavisi Avantajları Nedir?

İmplant tedavisi avantajları göz önünde bulundurulurken birçok birey aklındaki soru işaretleri de ortadan kaldırılmış olur. İmplant için birden fazla avantaja sahip olduğu söylenebilir. En önemli avantajı yıllar boyunca bir sorun ile karşılaştırmadan ağız içerisinde kalmış olmasıdır. Bilinmekte olan en uzun implanttaki kullanım süresi ise 40 yıla dayanmaktadır. Günlük olarak bakımının yapılmasının ardından sizlerde uzun yıllar boyunca doğal dişlere yakın çiğneme fonksiyonundan rahatsızlık duymayacak şekilde faydalanabilirsiniz. Günümüzdeki diş hekimliği açısından en önemli buluş olduğu da söylenebilir.

Tek diş kaybı yaşanmasında dahi uygulamada başarılı bir sonuç alınmasıyla birlikte bir restorasyon yapılmasın gerek duyulmadan uygulanabilir. Oldukça sağlam ve tecrübeli ellerle uygulanacak implantlar ilerleyen süreçte bir sorun ile karşılaştırmamaktadır.

Yaşam kalitesini artıran implant, herhangi bir kokuyu ağız içerisinde oluşturmadan güvenli şekilde konuşabilmenin ve yemek yiyebilmenin konforunu yaşatmaktadır. Kemik kayıplarının da önüne geçmesiyle birlikte kemik erimesini de engellemektedir. Konuşmanın düzenini sağlayarak ağız kokusunu da yok etmektedir. Çiğneme fonksiyonlarında bir değişim yaşanmadığı için sağlıklı bir şekilde beslenmeye devam edilir. Estetik bakımdan ise oldukça güzel bir yapı sergilenmesini sağlayarak kişideki özgüven duygularını artırmaktadır. İmplant uygulaması maddi açıdan biraz yüksek olsa da, uzun yıllar boyunca kullanım sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Petrol devi olarak bilinen Shell, elektrikli araç şarjı konusunda dev bir adım daha attı

Çene kemiği uygun olan bireylerde güvenli bir şekilde uygulamalar yapılabilmektedir. Genel sağlığı elverişli olan kişilerin tamamında da uygulanabilmektedir. Tek ya da birden fazla diş kaybı karşısında güvenli şekilde uygulanabilir. Her uygulama yapılması sonrasında hastalarda %98’e varan memnuniyet ile karşılaşılmaktadır.  Lokal anestezi uygulanmasından sonra tedavi aşamasına geçildiği için uygulama sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmemektedir. Hastanın mevcut durumuna göre tedavi süreci 2 ay ile 5 ay arasında tamamlanmaktadır.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede