Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Depresyon Nedir Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir

Depresyon nedir nasıl tedavi edilir günümüzde fazla sorulan sorular arasında bulunur. Kadınlarda görülme sıklığının daha fazla olduğu depresyon; iştahsızlık, uykusuzluk, enerji azalması, isteksizlik ve suçluluk duygusu gibi duyguların yaşanmasına neden olur.

Odaklanma sorunu, intihar düşünceleri, cinsel isteksizlik ve uykuda belirgin değişiklikler gibi sorunları da beraberinde getiren rahatsızlık, kişinin hem sosyal hem de mesleki hayatı zayıflamaya ve yaşam kalitesi düşmeye başlar.

Depresyon Nedir?

Depresyon nedir kişi nasıl hissettiğini, nasıl düşündüğünü ve nasıl davrandığını konusunda olumsuzluklar yaşar. Özellikle yaşanılan çağda yaygın ve ciddi bir psikolojik rahatsızlık olup tedavi de edilebilir. Tıbbi bir hastalık olan depresyonda kişi, devamlı üzüntü durumunu yaşar ve önceden zevk aldığı pek çok aktiviteden zevk almaz hale gelir.

Psikoterapi, depresyon nasıl tedavi edilir, sorusunun ilk cevabı olur. Depresyonun daha ağır seyretmesi durumunda ise ilaç tedavisi uygulanır. Majör depresyon hastalığında ise hem psikoterapi hem de ilaç kullanımı uygulanılır. Hastanın durumuna göre ayakta ya da hastanede yatarak şeklinde gerçekleşir.

Tedavi edilmediği takdirde çok ciddi sonuçlar ortaya çıkar. İştah ile alakalı olarak kilo kaybı ya da kilo alımı olabileceği gibi aşırı kilo alımı ya da kaybı aynı zamanda kalp ve şeker rahatsızlıklarını da ortaya çıkarabilir. Alkol ve madde kullanımı da başlayabilir.

depresyon nedir_1
Depresyon (majör depresif bozukluk), nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz yönde etkileyen yaygın ve ciddi bir tıbbi hastalıktır. Neyse ki, aynı zamanda tedavi edilebilir.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

İnsanların hayatında üzüntü veren ve insanları sıkıntıya sokan olaylar gerçekleşebilir; ancak depresyon sadece üzgün hissetmek değildir. Depresyonda üzgün olmaktan daha ileride duygular bulunur. Bu nedenle depresyon ve üzüntünün karıştırılmaması gerekir. Başlıca depresyon ve ağır depresyon belirtileri aşağıdaki gibidir:

  1. Kişinin sürekli olarak üzgün hissetmesi
  2. Kişinin günlük aktivitelere karşı ilgisini kaybetmesi
  3. Aşırı yeme ya da hiç yemek yiyememe durumu
  4. Uykusuzluk yaşanabilmesi
  5. Uykuya dalmada zorluk çekilmesi gibi uykudan sık uyanmanın yaşanması
  6. Aşırı uyku hali
  7. Kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi
  8. Kişinin konuşması ve hareketlerinde yavaşlık olması
  9. Kişinin kendisini değersiz ve suçlu hissetmesi
  10. Odaklanma sorunu yaşanması ve karar vermede zorluk çekilmesi
İlginizi Çekebilir;  Kış Hastalıkları ve Korunma Yolları

Kişinin intihardan söz etmesi ve intihar karşı eğilim göstermesi de ayrıca depresyon belirtileri arasında yer alır. Depresyon nasıl tedavi edilir, en az 2 hafta bu belirtilerin görülmesinin ardından uzman desteğinin alınması gerekir. Rahatsızlık çocuk yaşta olabileceği gibi yaşlılık döneminde ortaya çıkabilir. Kadınlarda görülme sıklığı daha fazla olup erkeklerde depresyon belirtileri de kadınların gösterdiği belirtiler ile benzer olur.

Disleksi Bir Hastalık Mıdır? Makalenin Devamı

Rahatsızlığın tek bir nedeni bulunmadığı gibi psikolojik, biyolojik ve sosyal faktörler neden olabilir. Ebeveyn kaybı, kişinin sevdiği birini kaybetmesi ya da ondan ayrılması, ekonomik sıkıntı, boşanma, çocuklukta yaşanan sarsıntılar, ailedeki depresyon geçmişi ve hormonsal değişiklikler depresyon nedeni olarak sayılabilir.  

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir

Depresyondaki hastanın çevre ve ailesinden destek alması çok önemli olur. Depresyon nasıl geçer sorusu için de kendiliğinden geçmeyeceğini bilmek gerek bu neden ile profesyonellerden yardım alınması gerekir. Rahatsızlık tedavi edilmez ve depresyon iyileşmezse ne olur sorusuna da kişinin olumsuz etkilenen hayatı zaman içinde daha zor bir hale gelir. Alkol ve madde alışkanlıkları da başlayabilir.

Psikiyatride tanımlanan bir hastalık olan depresyon, hastanın öyküsü ve depresyon testi ile ortaya çıkarılır. Depresyon nasıl tedavi edilir, psikiyatrik desteğinin yanı sıra ilaç kullanımı da olabilir. Depresyon tedavisi çok önemli olup psikoterapinin tercih edilmesi ve ilaç kullanımı ile iyileşme 15 ila 20 gün içinde başlar ve 6 hafta içinde depresyon iyileşme belirtileri ortaya çıkar.

Aile ve dostların desteği ile fiziksel aktivitelere yer verilmesi özellikle de temiz havada yürüyüş yapılması kişiye iyi gelir. Kafeinli içeceklerin tüketilmemesi ya da çok az tüketilmesi ayrıca alkolden uzak durmak faydalı olur. İntihar düşüncesine karşın mutlaka bir profesyonelden destek alınması da önem taşır.

İlginizi Çekebilir;  Disleksi Bir Hastalık mıdır?

Depresyon nasıl tedavi edilir, uzman desteğinin yanı sıra aile desteğinin de önem taşıdığı rahatsızlıkta kişinin sosyalleşmesi de gerekir. Kendi başına çare aramaktan ya da depresyonu yok saymaktan öte ruh sağlığının güçlendirilmesi amacı ile sosyal olmak gerektiği gibi insanlar ile iletişim halinde olmak da önem taşır. Ruh sağlığı uzmanlarından destek almak depresyon nasıl tedavi edilir sorusunun ilk gerekliliği olur.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede