Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Daha iyi bir 2023 için psikologdan 15 tavsiye

Zorluklardan ders alınarak gelecek yeni yıla hazırlanmanın önemine işaret eden uzmanlar, psikolojik iyi oluş için önemli tavsiyelerde bulunuyor. Hayatı sevmenin ilk kural olduğunu belirten uzmanlar, hissedilen duyguların da mutlaka paylaşılmasını öneriyor. Uzmanlar, yardımsever olmanın, kişinin maddi – manevi verdiği desteğin daha iyi hissetmesini sağladığını vurguluyor. İşe hayata anlam katacak 15 tavsiye!

Klinik Psikolog İhsan Öztekin, yaklaşan yeni yılda psikolojik iyi oluş için tavsiyelerde bulundu. Öztekin, şunları söyledi: “Yeni yılı aileniz, sevdikleriniz ve güvendiğiniz dostlarınızla birlikte ele ele, omuz omuza geçirebildiğiniz sürece aşamayacağınız zorluk, çözemeyeceğiniz sorun olmadığını göreceksiniz.” dedi ve tavsiyelerini şöyle sıraladı:

1. İNSANLARI SEVİN AMA ÖNCE KENDİNİZİ SEVMEYİ UNUTMAYIN
Hayatı sevin. İnsanları sevin ve değer verin. Ama kendinizi de sevin ve kendi değerinizi bilin. Hiçbir şey sizden daha önemli ve daha değerli değil. Kendisine değer veren insan, özgüveni ve öz değeri ile herkes tarafından da önemsenen insandır.

2. İSTEKLERİNİZİ GÖZ ARDI ETMEYİN
Hayatı kendinizi insanlara ispat etmek ve değerli göstermek için değil mutlu olmak için yaşayın. Kendini mutlu edebilen insan, bulunduğu ortamlarda ve ilişkilerinde de mutlu olabilen insandır. Bu yaşam sizin. Vereceğiniz tüm önemli kararlar, sizin kararınız olmalı. Sizin istekleriniz, sizin hedefleriniz, sizin beklentileriniz ve sizin hayalleriniz olmalı.

3. HAYIR DEMEYİ BİLİN, GEREKİRSE SÜRÜDEN AYRILIN!
Hayır demeyi bilin. Hayata karşı güçlü bir kişiliğiniz, sağlam bir duruşunuz olsun. Kendi tarzınızı geliştirin, farklı düşünceleriniz olsun. Sürüden biri olmayın.

4. DUYGULARINIZI İÇİNİZE ATMAYIN
Duygularınızı içinizde yaşamayın, paylaşın. Duygular aynı zamanda düşüncelerin birer uzantısıdır. Sevinç, öfke, korku, üzüntü, neşe. İçinize atarsanız duygularınızın esiri olursunuz. Duygularınızı yaşayın, dillendirin ve hissettirin.

5. KENDİNİZİ YALNIZLIĞA MAHKUM ETMEYİN
Yalnız kalabilme beceriniz zayıfsa güçlendirin ama sürekli yalnız kalmayın. Sevdiklerinizle, size huzur veren insanlarla birlikte olmanın, birlikte bir şeyler yapabiliyor olmanın, paylaşmanın mutluluğunu yaşayın.

İlginizi Çekebilir;  Akyaka Tekne Turu

6. HOBİ VEYA İŞ, ÜRETİM HALİNDE OLUN!
Boş durmayın, gücünüz yettiğince çalışın, üretin. Keyif veren, yapmaktan zevk alabileceğiniz faaliyetlerin yüzlercesi var. Karar verin ve başlayın.

7. ÜŞENMEYİN, ERTELEMEYİN
Ertelemeyin. Yapmanız gereken işleri sonraya bırakmayın. Erteledikçe bu alışkanlık haline gelir ve yapacağınız işler artıkça baş etmeniz daha zorlaşır.

8. DOĞADAN KOPMAYIN
Tabiatla ilişkinizi kopartmayın. Evden dışarı çıkın. Açık alanlarda yürüyüşler yapın. Sevdiklerinizle faaliyetler organize edin. Bahçeniz varsa toprakla bağınızı arttırın.

9. İNSANLARA YARDIM EDİN, DESTEK OLUN
Yardımsever olun. Maddi manevi vereceğiniz destek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. İleri yaştaki insanları arayıp hatırlarını sorun, onları fırsat buldukça ziyaret edin. Kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

9. BAĞIMLILIKLARINIZDAN KURTULUN
Bağımlılıklarınız varsa bırakın. Bırakamıyorsanız uzman desteği alın. Sanal alem tuzağına düşmeyin. Gerçek hayatta canlı, bire bir ilişkiler kurun. Ailenizden başlayıp, yüz yüze doğrudan ilişkilerinizi genişletin ve güçlendirin.

11. MERAKLI OLUN
Meraklı olun. Gözlemci olun. Kaşif olun. Farklı ortamlara gidin, gözlemleyin. Yeni fark ediyor olmanın keyifli şaşkınlığını yaşayın.

12. SPORA ZAMAN AYIRIN
Spor yapmaya zaman ayırın. Enerjinizin ve kendinize olan güvenin arttığını hissedeceksiniz.

13. DAHA FAZLA GÜLÜMSEYİN
Daha fazla gülümseyin. Gülümsemek ile beyin mutluluk hormonu salgılar. Mutluluğun en doğal ve kolay yolu. Gülümseyerek diğer insanlara da pozitif enerji yollarsınız.

14. CİDDİYETİ BİR KENARA BIRAKIN, GEÇMİŞE TAKILMAYIN
Hayatta hiçbir şeyi çok fazla ciddiye almayın. Geçmişe takılmayın. Boş verin. Umursamayın. Gülüp geçin. Kendinizle, insanlarla, olaylarla dalga geçin. Çok ciddiye aldığınız şeylerin takıntıya dönüşebileceğini unutmayın.

15. UYKUNUZA VE YEDİKLERİNİZE ÖZEN GÖSTERİN
Uyku ve yemek alışkanlıklarınız az ya da çok değil, yeterli ve düzenli olmalı. Sağlıklı bir yaşam için uyku ve yemek dengesine dikkat edin.

İlginizi Çekebilir;  360 Derece Pazarlama Nedir?

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede