Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Bitcoin Tarihi ve Değeri

Bitcoin tarihi ile beraber merak edilen bir kripto para birimi olsa da bunun yanı sıra değerinin ne kadar arttığı da araştırılan bir durum.

Bitcoin, BTC kısaltmasına sahip olan bir para birimi. Son zamanlarda değerinde ciddi bir düşüş olsa da bazı yatırımcılar, BTC’nin gelecekte değerleneceğine inanıyor. Bitcoin, en yüksek 21 milyon BTC arza ulaşacak olurken henüz 19 milyona yakın bir arza ulaşmış durumda. Ayrıca her geçen kazım işleminde üretim daha da zorlaşıyor.

Bitcoin Öncesi Dönem

Bitcoin öncesi dönemi incelediğimizde karşımıza 1983 yılı çıkıyor. Bu yıl yayınlanan bir araştırma makalesinde dijital para biriminden söz edildi. 1989 yılında ise DigiCash adında elektronik nakit şirketi kuruldu. 1998 yılında şirket, iflas etmişti.

1996 yılına gelindiğinde e-Gold adında yeni bir internet parası üretildi. 1997 yılında bu paranın sahipleri, Coca-Cola ile bir anlaşmaya imza attı. 2008 yılına kadar milyonlarca kullanıcıya ulaşan e-Gold, Amerika Birleşik Devleti hükümeti tarafından kapatıldı. Bu durum, ülkede büyük yankı uyandırmıştı.

Bitcoin Tarihi

Bitcoin öncesi dönemde yaşanan bu olaylar sebebiyle Bitcoin sahibi, daha sağlam adımlar atma kararı aldı ve 2008 yılında Bitcoin geliştirme çalışmalarına başladı. Atılan önemli adımlardan birisi BTC’nin anonim bir şekilde yer almasıydı. Yani kripto para birimi, merkezî değildi ve sahibi bilinmediği için devletler, kripto para birimi hakkında net kararlar alamayacaktı.

2009 yılına gelindiğinde kripto para birimi BTC, halka açıldı ve borsada yer almaya başladı. İlk dönemlerinde birkaç cent değeri olan Bitcoin, zamanla kendini geliştirerek daha çok değer kazanmaya başladı ve zirve noktası olan 68.000 dolar seviyesinin üzerine kadar çıkmayı başardı.

Bitcoin tarihi incelemesi yaparken bilinmesi gereken şeyler arasında para birimi ile birlikte yapılan ilk alışverişi oluyor. Bitcoin ile ilgili yapılan ilk alışveriş 10.000 BTC karşılığında pizza siparişiydi. Tabii o zamanlar BTC değerli olmadığı için bu miktar büyük değildi ama şu anda 10.000 BTC ile bol bol pizza alınabiliyor.

Bitcoin tarihi

Bitcoin ile ilgili öne çıkan bir diğer bilgi ilk bağış. Bitcoin için gerçekleştirilen ilk bağış Bitcoin sahibine yapıldı. Bitcoin sahibini desteklemek için yapılan bu bağış hakkında şu merak edilebilir: Bitcoin sahibi anonim ise nasıl bağış atıldı? Bitcoin sahibi Satoshi Nakamoto’nun özel bir hesabı bulunuyordu. Anonim olarak yer alan bu hesaba atılan bağış, bu şekilde yerini buldu.

İlginizi Çekebilir;  Suudi Arabistan Maliye Bakanı: Türkiye gibi ‘kırılgan’ ülkelere destek veriyoruz

Bitcoin Değeri

Bitcoin tarihi dışında değeriyle de araştırılması gerekir. Değer tarihine baktığımızda BTC’nin 2010 yılında 0,1 dolar olduğu görülüyor. Bu da 0,18 TL yani 18 kuruş civarı bir miktar. 2013 yılında BTC’nin 1.200 dolar yani o zamanki kur ile yaklaşık 2.400 TL olduğu görülmekte. Henüz bunlar düşük seviye. 2017’ye kadar sakin ilerleyen kripto para birimi, 2017’de 14.000 dolara ulaşıyor.

2020’nin sonuna kadar sakin bir şekilde ilerleme kaydeden BTC, 2020 yılının sonunda yükselişe geçti ve 2021’de iki büyük zirve kaydetti. İkinci zirvede BTC’nin 70.000 dolara yaklaştığı görülüyor. Bu seviyeye ulaşan BTC, birçok kişiyi zengin etmişti. Yüksek seviyeden BTC alanlar ise kripto para biriminin düşüşe geçmesi ile beraber zarar etmeye başladı.

Bitcoin tarihi incelendiğinde kripto para biriminin zaman zaman çok yükselip sonrasında düşüş yaşadığı gözlemleniyor. Özellikle yıllar boyunca sakin kalıp bir anda uçuşa geçen anlar da yaşanmakta. Güncel olarak 17.000 dolar seviyesinde olan kripto para birimi, gelecekte tekrardan yükselebilir. Bu bir yatırım tavsiyesi değil.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede