Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Basketbol Oyunu Hakkında Bilgi

Günümüzde sporcuların tercih etmiş olduğu pek çok oyun yer alıyor. Bu oyunlardan birisi de basketbol oyunu olarak açıklanabilir.

Basketbol, futboldan sonra en çok oynanan oyunlardan birisi olarak yer alıyor. Genellikle kapalı bir salonda oynanan bu oyunda amaç, futbolda olduğu gibi basket potasına top sokmak. Futboldan farkı ise kalede birinin bulunmaması. Yani basketbolda topu koruyacak olanlar oyuncuların kendisi.

Basketbol Oyunu

Basketbol veya bir diğer ismiyle sepettopu, elle hareket edilen basket topuyla birlikte oynanan bir takım oyunu. Basketbolda top, elle sektirerek oynanıyor. Her takımda 5 oyuncu bulunuyor, yani sahada toplam 10 oyuncu yer alıyor. Bununla birlikte kenarda yedek olarak bulunan 7 oyuncu mevcut. Her takım toplamda 12 oyuncuya sahip oluyor.

Basketbol, 1936 yılından bu yana olimpiyatlarda kendine yer veriyor. İlk kez 1891 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde oynanan bu oyun, günümüzde de özellikle bu ülkede oldukça yaygın. Pek çok basketbolcu da bu alandan çıkıyor.

Basketbol Sahası

Bazı sporcuların sevdiği basketbol oyunu için pek çok saha kuralı bulunuyor. FIBA, Uluslararası Basketbol Federasyonu olarak yer alıyor. FIBA standartlarına göre sahanın 28 metre x 18 metre olması gerekir. Genel olarak dikdörtgen biçiminde kapalı bir salonda oynanan basketbolda iki tarafta pota yer alıyor.

Saha için belirlenmiş pek çok kural mevcut. Bu kuralların amacı basketbolun her maç ve oyuncu için daha adil bir ortamda oynanmasını sağlamak. Bu durum, oyunun daha sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesinde etki eder. Yani oyuncular, belirli kurallar çerçevesinde harika bir oyun deneyimi yaşar.

Basketbol Oyunu

Basketbol Oyununun Kuralları

Basketbol oyunu pek çok kurala sahip bir spor dalı. Bu kurallardan birisi basketbolun 3 hakem tarafından yönetildiği. Bunun yanı sıra misafir takım ile ilgili de çeşitli kurallar var. Bunlardan birisi takımın hangi yarı sahada oynayacağını kendisi belirlemesi. 2. devrede saha değişimi yapılır. Oyunun başlaması da orta saha çizgisinde hava atışı ile yapılıyor.

İlginizi Çekebilir;  Futbol Tarihi Milattan Önce 300'üncü Yıllara Dayanır

Oyunda her bir periyot 10 dakikadan oluşur. Beraberlik olursa uzatma periyodu oynanır. 2 periyot oynandıktan sonra ise 15 dakika ara verilir. Diğer periyot araları ise 2 dakika sürer. İlk 3 periyotta ve uzatma periyodunda takımlar, 1 dakika mola talep etme hakkına sahip olur. Dördüncü periyotta ise iki mola hakkı tanınır.

Oyuncuların basketbol oyunu ile ilgili bilmesi gerektiği bir diğer şey hücum eden takım ile ilgili. Eğer bir takım hücum yapıyor ise 8 saniye içerisinde kendi sahasını terk etmek zorunda. 24 saniye içerisinde de hücumu tamamlamalı. Eğer belirli süreler içerisinde operasyon tamamlanmaz ise top, rakip takıma geçiyor. Bunun gibi daha pek çok kural mevcut. Bu kuralların bilinmesi gerekiyor ki en kaliteli şekilde oyun deneyimi yaşansın.

Basketbol Tarihi

Basketbol, ilk kez 1891 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde bir eğitim kurumunda beden eğitimi öğretmeni Kanadalı Dr. James Naismith tarafından geliştirildi. İlkel basketbol oyununda şeftali sepeti kullanılıyordu. Altı kapalı olan ve tahtadan yapılmış olan bu sepet, 3 metre yüksekliğe asılmıştı. Amaç, sepete top atmaktı. Sepetin altı kapalı olduğu için topu almak gerekiyordu. Bu durum sebebiyle ilerleyen oyunlarda sepetin altı açıldı ve bu şekilde daha rahat bir oyun mümkün hale geldi.

O zamanlar basketbol topu yer almıyordu. Yani basketbol oyunu, basketbol topu olmadığı için futbol topu ile oynanıyordu. Aslında bu oyunun amacı atlet ve beyzbolcuların daha iyi hazırlanmasını sağlamaktı. Bu şekilde yeni bir oyun ortaya çıkmış oldu.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede