Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Baş Ağrısı Hangi Uzmanlık Alanına Girer ?

Baş ağrısı rahatsızlığı ile hangi uzmanlık kolu ilgilenir ? Nöroloji Uzmanı Profesör Dr. Levent Sinan Bir, baş ağrılarının çok büyük bir kısmının nörolojinin alanına girdiğini vurguladı. 

Bir, Metropol TV’de yayınlanan Metropol Sıhhat programının konuğu oldu. Prof. Dr. Bülent Topuz’un sorularını yanıtlayan Prof. Bir, genel olarak nörolojik hastalıklar hakkında bilgi vererek, MS hastalığı konusunda da bilgiler verdi. Nörolojinin genel tabiriyle hudut sistemi rahatsızlıklarını inceleyen tedavi etmeye uğraşan bir klinik branş olduğuna işaret eden Prof. Dr. Levent Sinan Bir,”Örtüştüğümüz ortak hasta takip ettiğimiz pek çok alan var. Nöroloji aslında bir konsültasyon branşıdır. Tanıya varmak bazen öbür branşlarla bazen değil sıklıkla öbür uğraşlarla örtüşen noktalarımız var. Bunların bir kümesi kulak burun boğaz branşını da kapsıyor. Baş dönmeleri üzere. Biliyoruz ki gözünüzde bir sorun olduğu vakit görmenizde bir sorun olduğu vakit çabucak göz doktoruna gidersiniz. Nöroloji ekseriyetle ikinci planda kalır gözünüzde bir sorun olmazsa görme merkezinde ya da beyinde bir sorun olabilir yahut görme hududunda bir sorun olabilir diye göz çekimi bize gönderir bizle ilgili bir hastalık çıkabilir ve biz bunu takip edebiliriz. Lakin bunun aksisini de kulak burun boğazda yaşıyoruz İnsanların aklına evvel iç kulak gelmiyor. Aslında istikrar organımız terazimizdir. Baş dönmelerinin kıymetli bir nedeni iç kulaktan kaynaklanmaktadır. 3 doktorun takibine girmesi gereken olgular kelam konusu olabilir ve bunların başında romatolojik hastalıklar geliyor. Onların da çok kıymetli oranda nörolojik komplikasyonları var” dedi.

Baş ağrılarına nöroloji bakar

Baş ağrılarının çok büyük bir kısmının nörolojinin alanına girdiğine işaret eden Prof. Dr. Bir, “Epileptik olgular santral hudut sisteminin başlama basıklar olsun olmak üzere bağışıklık sistemi kökenli bağışıklık sistemi taarruzuyla giden hastalıkları bunlar tekrar demansiyel sendromlar yani halk ortasında bunama denen yahut daha kolay formları bellek bozuklukları da bizi ilgilendirir. El ayak uyuşmaları, karıncalanmaları, diğer çeşitte güçsüzlükler bunlar daima nörolojinin ilgi alanı içerisine giren temel hastalıklarımızdır. Burada zira aslında bizdeki hastalıklar sendrom dediğimiz hastalıklar kümesi diyebiliriz. Yani hastanın diyabetinin olması bu anlatılan özellikleri çabucak diyabete atf edebileceğimiz manasına da gelmez. Hasebiyle bir teknolojik değerlendirmeden geçmesi gerekir. Hastanın elinde ayağında uyuşma başlamıştır. Bu durumlar kesinlikle nöroloji tarafından değerlendirilmelidir. Bu şikayetlerde bazen hiperglisemiye bağlı süreksiz şikayetler olabileceği üzere teleferik hudutları zedeleyen polinöropati dediğimiz durumda bilhassa elektrofizyolojik bir ekip incelemeler yaparak tarifi mutlaklaşması ve tipine nazaran tedavinin belirlenmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) 

İlginizi Çekebilir;  Ünlü Oyuncu Melek Baykal: “Böyle Rezillik Görmedim…”

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede