Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

Back to the Future İncelemesi

Bu yazımızda sizlere zamanın sevilen filmlerinden birisi olan Back to the Future incelemesi yapıyor olacağız. Umarız faydalı olur.

80’li yılların öne çıkan sinema filmlerinden birini sorsak hiç şüphesiz akla gelen yapımlardan birisi Geleceğe Dönüş olur. Back to the Future, zamanda yolculuk temalı etkili filmler arasında liderliğe oynuyor. IMDB puanı yüksek olan sinema filmi Geleceğe Dönüş gibi daha pek çok bilim kurgu ve zamanda yolculuk temalı filmler olsa da bu film, 80’li yılların insanlarında ayrı bir yere sahip.

Back to the Future İncelemesi

Kurgu

BTTF, ilk olarak 1985 yılında yayınlanan bir seri. Toplam üç seriden oluşan yapımın son filmi 1990 yılında yayınlandı. 19 milyon dolar bütçe ayrılan bu filmin hasılatı 381 milyon doların üzerinde yer aldı.

Filmin kurgusu, özenli bir şekilde halledilmiş durumda. Her bir sahneye ekstra özen gösteren ekip, bazı küçük değişiklikler de yaptı. Bilindiği üzere bu film, zamanda yolculuk üzerine kurulu. Bundan dolayı bazı sahnelerin değişmesi gerekiyor. Değişiklik içeren sahneler arasında alışveriş merkezi yer almakta. Başlangıçta “İkiz Çam Ağacı Alışveriş Merkezi” olarak adlandırılan bu yer zamanda yolculuk sırasında ağaçların birisinin hasar alması sebebiyle “Yalnız Çam Ağacı Alışveriş Merkezi” olarak adlandırılmaya başladı.

Karakterler

Back to the Future incelemesi yaparken pek çok karakteri tanımak gerekiyor. Bunlardan birisi Marty McFly. Michael J. Fox’un oynadığı bu karakter, doktorun en yakın arkadaşı olarak filmde görülüyor. Doktor Emmet Brown rolünü ise Christopher LLoyd oynadı. Doktor, laboratuvarında çeşitli çalışmalar yapan bir karakter. Son zamanlarda ise zamanda yolculuk ile uğraşıyordu.

Marty McFly’ın ailesine baktığımızda ebeveynleri George McFly (Crispin Glover) ve Lorraine McFly (Lea Thompson) bulunuyor. Marty’nin en büyük düşmanlarından birisi ise Biff Tannen olarak yer almakta. Biff Tannen rolünü Thomas F. Wilson üstleniyor. Kendisi serinin her bölümünde farklı rollerde yer alıyor ve Marty ile uğraşıyor.

Back to the Future incelemesi

Back to the Future incelemesi ile beraber bilinmesi gereken diğer karakterler şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Dave McFly -> Marc McClure
  • Linda McFly -> Wendie Jo Sperber
  • Jennifer Parker -> Claudia Wells
  • Goldie Wilson -> Donald Fullilove
  • Sam Baines -> George DiCenzo
  • Stella Baines -> Frances Lee McCain
  • Marvin Berry -> Harry Waters Jr.
İlginizi Çekebilir;  Truman Show İncelemesi

Hikaye

Marty, liseye giden genç bir karakter. Bir gün doktor, ona ulaşarak Marty’nin gece saatlerinde alışveriş merkezinin önünde olmasını ister. Mary ise gece olduğunda alışveriş merkezine gider ve doktor ile karşılaşır. Doktor, yeni bir deney için çalışma gerçekleştiriyordur. Köpeği Einstein, yeni deneyin bir parçası olur. Doktor, zaman makinesi olarak arabayı araçtan indirir. Marty, kaliteli bir arabanın zaman makinesi için kullanıldığına şaşırsa da bir süre sonra deneyin bir diğer adımına geçilir.

Back to the Future incelemesi yaparken hikayenin bu kısmına da hakim olmak gerekiyor. Doktor, hemen köpeği arabaya bindirerek zamanı 1 dakika ileriye alır. Yani arabanın 1 dakika geleceğe gitmesini sağlamak için ayar yapar. Bu işlemin ardından arabada bulunan köpek, saatte 88 mil hıza ulaşınca ışınlanır.

Aradan geçen 1 dakikanın ardından araba, köpek ile beraber geri döner. Köpeğin üzerinde duran saatin 1 dakika geri olduğu görülür. Deneyin başarılı olması sebebiyle doktor, sevinç çığlıkları atar. Bu olayların ardından bir örgüt, doktora saldırmaya çalışır. O sırada Marty, zaman makinesine biner ve 88 mile ulaşınca yanlışlıkla 1985 yılından 1955 yılına ışınlanır. Yani 30 yıl geriye gider.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede