Gelen Blog - Doğru bilginin adresi.

360 Derece Pazarlama Nedir?

Pazarlama stratejilerin geliştirilmesi ile birlikte artık günümüzde 360 derece pazarlama önemli bir hal almıştır. 360 derece pazarlama, doğrudan pazarlamada kullanılmakta olan iletişimdeki materyallerin birbirine olan uyumu, marka ve pazarlama karmasından diğer unsurlardaki birleştirilmesindeki sürece verilen isimdir. Etkinlikler, tanıtım, reklam ve diğer pazarlama yönündeki tüm unsurları kapsayan 360 derece pazarlama müşteriyle iletişime geçildiğinde her kanal üzerinde var olmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultudaki asıl amaç ise müşteriye kanalların tamamı ile dokunmayı gerçekleştirmektir.

Makalar tarafından üretilen ürün ve ya hizmetlerin müşterideki satın alma hareketlerini etkileyecek düzeyde 360 derece pazarlama stratejileri geliştirilmektedir. Geçmişte söz konusu stratejiler televizyon, radyo ve gazete kullanımı ile yapılmaktaydı. Ancak günümüzde internet yaygın bir şekilde kullanılmasından dolayı genel pazarlama stratejisi yerini müşteri deneyimlerinin paylaşılmış olduğu online ve offline kanallarının birlikte kullanım gördüğü farklı yönlü iletişim tekniklerinin şekillendiği 360 derece pazarlama stratejileri almıştır.

Dijital mecralardaki sürekliliğin pazarlama stratejileri ile reklam kampanyaları açısından sağlanması, müşteriye odaklığın artırılması 360 derece pazarlama stratejisidir. Online ve offline kanallar vasıtasıyla firmadaki çalışanlar, üretimi gerçekleştirilen mal ya da hizmet, dağıtımdaki kanallar, satış gücü, fiyatlandırılması, satışın öncesindeki ve sonrasındaki destek ile müşteri memnuniyetinin sağlanması 360 derece pazarlamanın tamamını kapsamaktadır.

360 derece pazarlama nedir
Günümüzde internet yaygın bir şekilde kullanılmasından dolayı genel pazarlama stratejisi yerini müşteri deneyimlerinin paylaşılmış olduğu online ve offline kanallarının birlikte kullanım gördüğü farklı yönlü iletişim tekniklerinin şekillendiği 360 derece pazarlama stratejileri almıştır.

360 Derece Pazarlama Özellikleri Nelerdir?

360 derece pazarlama özellikleri bakımından çok farklı bir şekilde değerlendirilmektedir. İletişim kanallarının tamamında aktarılması istenen mesajların, pazarlama karmasıyla bütünleşecek şekilde devam etmektedir. Her kanalda teknolojinin kullanılması ile birlikte müşteriye doaklı bir iletişimi gerçekleştirir. Hedef kitlesinin daha fazla olduğu kanallarda ise pazarlama stratejileri yoğun bir şekilde uygulanmaktadır. Uygulanmakta olan iletişim faaliyetlerinde ölçüm yapılabilmektedir. Müşteri ile iletişim haline geçilerek çift yönlü iletişim sağlanır. Mesajlar tek bir kaynak üzerinden çıkmasıyla birlikte, uyumlu ve bütünleşmiş şekilde hedef kitleye sunumu gerçekleştirilir.

İlginizi Çekebilir;  Global piyasalarda 'teknoloji' alımlarda artış

Öğrenciler İçin İş Fikirleri Makalemizi okuyun

360 Derece Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

360 derece pazarlama, her türdeki dijital pazarlamayı içermektedir. Pazarlama yönteminde kullanılmakta olan bir takım araçlar ve yöntemle aşağıdaki gibidir;

Outdoor Reklamlar

Herhangi bir zaman sınırlaması bulunmayan Outdoor reklamcılık, tanıtım stratejisidir. Mevsimlerden bağımsız bir şekilde kullanımı mümkün olduğu gibi 24 saat görülebilir özelliğine sahiptir. Ürünlerdeki çeşitlilik bakımından yüksek seviyedeki bir tür olan açık hava reklamcılık, geniş hedef kitleye ulaşmasında önemli bir etkin rol üstlenmektedir. Hareket halinde bulunan kitleye doğrudan odaklanılmasında kolaylık sağlayan reklam türüdür.

Medya Satın Alma

360 derece reklamcılık stratejilerinde en önemli basamaklardan birisi olan medya satın alma, işletme mesajının iletilmesinde ajansların aracılığıyla medyadaki alanın satın alması uygulamasıdır. Dergi ve gazete reklamlarından başlayarak billboard panoları, sinema reklamları ve radyo spotları gibi oldukça geniş bir yelpaze üzerinden değerlendirilmektedir. Hedef kitleye mesajın doğrudan ulaşmasındaki en etkin yoldur. Hedef kitlenin yoğun bir şekilde yer aldığı bölgelere göre reklam mecrasının planlaması yapılabilir.

Dijital Reklam

Arama motorlarına ait olan sayfalar üzerinde dijital reklamlar alt, üst ve sağ kısımda yer almaktadır. Uygulanan yöntem web sayfasına trafik çekilmesindeki yollardan birisidir. Ancak SEO kadar uzun ömürlü olduğu söylenemez. Sonuçlar istenildiği vakit ölçülmesi mümkündür.

Sosyal Medya

360 derece pazarlama stratejisi denildiği vakit en önemli unsurlarda ilk sırada sosyal medya pazarlama gelmektedir. Farklı sosyal medya platformları kullanılması ile müşterilerle daha etkili bir iletişim kanalı oluşturulur. Müşteriyle var olan iletişimin daha güçlü bir hale getirilmesi, hizmet ya da ürün markasının tanıtımını daha etkin şekilde yapmasını sağlamaktadır.

SEO

Arama motoru optimizasyonu olarak da bilinen SEO, internet sitelerinin daha fazla ziyaretçi almasını sağlamaktadır. SEO uygulamasındaki asıl amaç internet sitesinin arama motorlarında daha fazla görünmesini sağlamaktır. Bundan dolayı da ticaret siteleri açısından olmazsa olmaz stratejilerindendir.

İlginizi Çekebilir;  Anksiyete Bozuklukları ve Çeşitleri Nelerdir ?

Müşteri İletişimi

Pazarlama yöntemlerinin tamamı müşteriyle iletişime odaklanmaktadır. Markanın başarılı olabilmesi ve büyümesi bakımından müşteriyle kurulacak iletişim büyük önem arz etmektedir. Başarıyı yakalamış olan markalar müşterileri ile uzun soluklu iletişim kurabilmek için etkili bir şekilde politika izlemektedir.

E-Posta Kampanyaları

Sponsorlu e-posta hizmetleri marka ya da ürünün bilinir hale gelebilmesi için en etkin yollardan birisidir. Etkili bir şekilde sonuç elde edebilmek için sadık kalabilecek müşterilere odaklanılmaktadır.

İçerik

Hedef kitlenin dikkatini çekecek düzeyde online içeriğin oluşturulması, yayınlanması ve dağıtımının gerçekleştirilmesi oldukça etkili bir pazarlama uygulamasıdır.

Yoruma kapalı.

Schengen Vizesi Hakında Herşey Bu Sitede